Zmiana adresu nie zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Jest wyrok

Sądy administracyjne, w tym Naczelny Sąd Administracyjny, konsekwentnie orzekają, że zmiana miejsca zamieszkania, np. po sprzedaży mieszkania, nie powoduje automatycznego wyrejestrowania odbiorników RTV. Zarejestrowane odbiorniki są przypisane do osoby, która dokonała ich rejestracji, a nie do konkretnego adresu. To oznacza, że obowiązek płacenia abonamentu RTV nadal istnieje, nawet po przeprowadzce - podaje infor.pl.

Według sądów, posiadacz zarejestrowanego odbiornika telewizyjnego lub radiowego ma obowiązek aktualizacji danych adresowych w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. Jeśli tego nie zrobi, Poczta Polska może skutecznie przesyłać korespondencję dotyczącą abonamentu na poprzedni adres.

 

Sądy podkreślają, że to na abonencie ciąży obowiązek wyrejestrowania odbiornika, jeśli chce przestać płacić abonament. Dopóki abonent nie wyrejestruje odbiornika i nie przedstawi dowodu na to, że tego dokonał, dopóty ciąży na nim obowiązek uiszczania opłat abonamentowych. Poczta Polska nie ma obowiązku badać, czy abonent faktycznie korzysta z zarejestrowanego odbiornika.

Konsekwencje braku wyrejestrowania odbiornika

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 19 czerwca 2023 r. (sygn. I SA/Gl 690/23) oraz Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 maja 2024 r. (sygn. I GSK 114/24) potwierdziły, że samo zaprzestanie korzystania z odbiornika czy zmiana adresu nie są wystarczające do zwolnienia z obowiązku płacenia abonamentu.

 

W rozpatrywanej sprawie abonentka twierdziła, że w 2006 r. zgłosiła wyrejestrowanie odbiornika telewizyjnego w związku ze sprzedażą mieszkania. Jednak nie potrafiła udokumentować tego faktu. Sądy uznały, że to na niej ciążył obowiązek przechowywania dowodu wyrejestrowania odbiornika, który jest jedynym dowodem ustania obowiązku ponoszenia opłat abonamentowych - podaje Infor.
 

To trzeba wiedzieć

Warto podkreślić, że Poczta Polska nie ma obowiązku przypominania abonentowi o braku bieżących wpłat z tytułu abonamentu. Nawet długotrwały brak reakcji wierzyciela na zaleganie z opłatami nie zwalnia abonenta z obowiązku ich uiszczania.

 

W Polsce obowiązek płacenia abonamentu RTV dotyczy co do zasady wszystkich osób i firm posiadających odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Jednakże istnieją grupy osób zwolnione z tego obowiązku. Do zwolnionych należą m.in. osoby powyżej 75 roku życia, osoby z I grupą inwalidzką, osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, a także kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi. Zwolnienie obejmuje również osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia. Ważne jest, aby osoby uprawnione do zwolnienia zgłosiły ten fakt i przedstawiły odpowiednie dokumenty w placówce Poczty Polskiej.

 

Fot. Andrea Piacquadio