Zbiornik podziemny czy naziemny - od czego zależy wybór?
Pierwsze, od czego należy zacząć, myśląc o tej inwestycji, to wybór zbiornika podziemnego lub naziemnego. Tak naprawdę wybór uzależniony jest od kilku czynników, które koniecznie musimy wziąć pod uwagę. Dla osób o ograniczonej ogrodowej przestrzeni dobrym rozwiązaniem może być zbiornik podziemny, bo nie zajmuje miejsca na podwórku. Oczywiście, zbiornik naziemny może być tu dobrą opcją, jak nie przeszkadza nam jego obecność i niezbyt estetyczny wygląd. W przypadku, jak nasz teren jest dość obszerny, pomyślmy, o zbiorniku naziemnym, bo jest on z jednej strony prostszy i tańszy w montażu, z drugiej - bardziej dostępny w razie konieczności serwisowania. Dochodzą też tu kwestie niezbędnych formalności i montażu, o czym wspomnimy w dalszej części artykułu.
Koszty instalacji zbiornikowych
To, co interesuje każdego inwestora, to oczywiście koszty instalacji zbiornikowych. Chociaż różnice cenowe nie są między nimi jakieś duże, trzeba mieć świadomość, że zbiornik podziemny jest trochę droższy. Wynika to z tego, że wykonany jest on z bardziej solidnego materiału, żeby znieść ciężkie warunki pod ziemią. Nie mniej ważne są prace ziemne, które należy wykonać podczas jego osadzania w gruncie. Konieczne są tu również dodatkowe zabezpieczenie, co dodatkowo podnosi koszty. Z tego względu, jak widać, zbiorniki naziemne są nie tylko łatwiejsze w montażu, ale i stanowią tańszą opcję, co nie pozostaje bez znaczenia.
Warto też pamiętać, że zbiorniki można kupić na własność lub dzierżawione. Ta pierwsza opcja pozornie jest droższa, ponieważ średnio za nowy zbiornik naziemny o pojemności 2700 litrów (najczęściej wybierany do zdecydowanej większości domów jednorodzinnych) należy zapłacić około 6000 zł, a podziemny tej samej wielkości około 8000-9000. Dzierżawiony zaś to zdecydowanie mniejsze obciążenie finansowe, lecz trzeba go spłacić w ciągu kilku lat, więc rachunek może wyjść podobny.
Jakie są niezbędne formalności
Formalności odnoszą się oczywiście do zbiorników naziemnych i podziemnych. Najważniejsze to uzyskać odpowiednie pozwolenia i wykonać zgłoszenia do lokalnych urzędów. A teraz przejdźmy do konkretów.
To, co jest najważniejsze na początek, to zatroszczenie się o przygotowanie projektu technicznego instalacji. Odpowiada za niego uprawniony projektant. Na mapie do celów projektowych zaznacza miejsce, gdzie ma zostać ulokowany zbiornik na gaz i przyłącza gazowe. Jego zadania się na tym nie kończą, bo musi też uzyskać wszelkie wymagania wymagane przez Prawo budowlane.
Następnie trzeba wykonać zgłoszenie do Starostwa Powiatowego, które powinno zawierać wniosek zgłoszenia, projekt techniczny (o którym napisaliśmy powyżej), kopię uprawnień projektanta, a także kopię aktualnego zaświadczenia o przynależności projektanta do Izby Inżynierów Budownictwa. Poza tym trzeba dostarczyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością.
Ostatnim krokiem jest odbiór - po wykonaniu instalacji zbiornikowej trzeba ją zgłosić do odbioru końcowego przez Urząd Dozoru Technicznego.
Montaż - zbiornik podziemny vs naziemny
O montażu wspomnieliśmy już w jednym z poprzednich akapitów, ale warto rozwinąć tę myśl. Wiemy już, że proces montażu zbiornika podziemnego ma wyższy stopień skomplikowania. Jest również bardziej czasochłonny niż montaż zbiornika naziemnego. A to dlatego, że musimy wykonać prace ziemne - wykopanie dużego otworu w ziemi. Wymaga to zaangażowania specjalistycznych maszyn i wykwalifikowanych pracowników, co oczywiście zwiększa ostateczne koszty. W przypadku zbiornika naziemnego należy po prostu postawić płytę fundamentową. Dla pojemności 2700 litrów powinien być on umieszczony na podstawie betonowej o grubości 20-30 centymetrów.
Ostateczna decyzja co do tego, jaki zbiornik na gaz płynny wybrać, zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Widzimy, że jedno i drugie rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony. Przeanalizujmy to i zdecydujmy się na najbardziej optymalną z naszej perspektywy opcję.