PKP jest właścicielem niemal 100 tys. nieruchomości w Polsce. Nic więc dziwnego, że pośród nich można znaleźć prawdziwe perły i interesujące architektonicznie obiekty. Jednym z nich jest wieża ciśnień w Ocyplu, wsi położnej w malowniczych Borach Tucholskich w woj. pomorskim.
Nieruchomość pochodząca z roku 1906, ma łączną powierzchnię 799 metrów kwadratowych, zbudowana jest, jak większość typu konstrukcji, na planie wieloboku. Powierzchnia użytkowa obiektu jest znacząco mniejsza, bo wynosi 66 metrów kwadratowych.
Losy wieży ciśnień opisywał "Kociewski Magazyn Regionalny". Przed dekadą lokalni społecznicy i mieszkańcy chcieli przejąć obiekt i utworzyć w nim centrum kulturalno-rekreacyjne. W wieży i na terenie wokół niej miały odbywać się różnego rodzaju imprezy. Ostatecznie jednak budynek pozostał we władaniu kolejarzy, którzy dziś szukają na niego kupca. Obiekt wyceniono na 88 tys. zł.
Architekci udowodnili, że wieże ciśnień da się adaptować nie tylko na cele gospodarcze, ale i mieszkaniowe. Jeden z najlepszych przykładów na potwierdzenie tej tezy znajduje się w Londynie. Architekci Leigh Osborne i Graham Voce kilka lat temu zakupili wybudowaną w 1877 roku wieżę ciśnień, niegdyś będącą częścią szpitala. Prace w środku trwały osiem miesięcy, ale ostatecznie udało się osiągnąć całkiem imponujący efekt.
#tbt to this stunning water tower home conversion in Kennington renovated by Leigh Osborne and Graham Voce! #property pic.twitter.com/vVuyPmfWY7
— Plentific (@Plentific) February 12, 2015
W niecodziennym budynku znalazło się miejsce na cztery sypialnie z przestronnymi łazienkami. W dobudowanym kubiku z ogromnymi, szklanymi oknami, powstał salon z sypialnią, a nawet kuchnia i jadalnia. W ceglanej wieży umieszczono także małą siłownię.
Najwyższą kondygnację nieruchomości zajmuje salon z przepięknym widokiem na cały Londyn. Do tego pomieszczenia można wjechać windą. Wnętrza apartamentu są bardzo nowoczesne. Dominuje tu biel przełamana niekiedy dodatkami w mocne, graficzne wzory.