Gdy przekraczamy drzwi do mieszkania, którym się interesujemy mamy zaledwie parę minut by je obejrzeć. Najczęściej w obecności właściciela. Na co zwrócić uwagę, by się nie naciąć?
W naszym klimacie okna są bardzo ważne. To przez nie ucieka najwięcej ciepła w całym budynku. Tym bardziej lepiej się im przyjrzeć już nawet na pierwszej wizycie. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim sprawdzamy czy nie mają odbarwień świadczących o zmianie w strukturze.
Koniecznie należy sprawdzić czy bez problemu się otwierają i zamykają. Czy są szczelne i dobrze przylegają do ościeżnicy. Wszystkie te elementy będą miały później wpływ na rachunki za ogrzewanie, dlatego nie można zlekceważyć tego elementu.
Już podczas pierwszej wizyty należy sprawdzić działanie instalacji wodociągowej. Przyjrzeć się trzeba koniecznie odpływom - czy nie są zapchane, a woda spływa równomiernie.
Najbardziej narażone na zapchanie są odpływy w łazience. W wannie i pod prysznicem. Podczas sprawdzania odpływów przyjrzyjcie się również ciśnieniu wody. W niektórych budynkach ciśnienie wody opada wraz z kolejnym piętrem. Lepiej to wiedzieć przed ostateczną decyzją najmu.
Ten element mieszkania najlepiej oglądać za dnia, ponieważ wtedy wszystkie wady widać jak na dłoni. Przy sztucznym oświetleniu o wiele łatwiej ukryć drobne defekty czy przebarwienia. Przy świetle słonecznym bez problemu dostrzeżemy również wszelkie nierówności.
Jeżeli mamy wątpliwości co do wytrzymałości tynków, możemy sprawdzić przyczepność delikatnie pukając w ścianę paliczkami dłoni. Jeżeli odgłos jest głuchy to znak że tynk nie trzyma się podłoża. Będą z tego problemy w późniejszym okresie najmu.
Instalacja elektryczna to nie tylko przewody elektryczne. To również gniazdka, kinkiety, żyrandole itp. Gdy jesteśmy w mieszkaniu przyjrzyjmy się jak jest zamontowane światło. Czy kable są schludnie spięte i zakryte. Czy nic charakterystycznie nie bzyczy, czy nie czuć swądu spalonych kabli.
Źle poprowadzona instalacja jest jednym z najczęstszych powodów występowania pożarów. Warto przyjrzeć się także gniazdkom. Jeżeli widać na nich delikatne ślady okopcenia, powinniśmy mieć się na baczności.
Z zasady powinniśmy go poczuć. Jeżeli jednak nie czujemy charakterystycznej woni, a istnieje podejrzenie występowania to powinniśmy sprawdzić takie miejsca, gdzie mogą występować mostki termiczne. Na przykład pod parapetami, na łączeniu sufitu ze ścianą itd.
Właściciele mają w zwyczaju zastawianie feralnych ścian meblami. Bądźmy czujni. Nie musimy oczywiście odsuwać za każdym razem szafy, ale warto zajrzeć co jest za nią. Grzyb jest nie tylko szkodliwy dla samego budynku, ale również wpływa niekorzystnie na lokatorów. Wyjątkowo niebezpieczny jest dla osób z alergiami.