Wyłączniki różnicowoprądowe - co warto o nich wiedzieć?

Wyłączniki różnicowoprądowe są urządzeniami, które zabezpieczają nie tylko przed porażeniem prądem elektrycznym, ale także przed powstaniem pożaru. Potocznym określeniem wyłączników różnicowoprądowych są różnicówki, które do niedawna wykorzystywane były jako dodatkowa część składowa instalacji elektrycznej, a obecnie ich zastosowanie jest obowiązkowe.Tradycyjna różnicówka złożona jest z zestyków torów prądowych, z wyzwalacza, przekładnika Ferrantiego i obwodu testowania. Na czym polega zasada działania różnicówek? Gdzie znajdują zastosowanie? Zapraszam do przeczytania dalszej części artykułu, w której odpowiemy na powyższe pytania.

Szeroki wybór wyłączników różnicowoprądowych od sprawdzonych producentów znajdziesz w sklepie Elektrogiełda. W ofercie sklepu znajdziesz między innymi różnicówki ABB, różnicówki Siemens, różnicówki Schneider Electric, Eaton, GE Power Control, Legrand Polska, Mitsubishi Electric i Lovato Electric. Zapoznaj się z ofertą sklepu na stronie internetowej https://elektrogielda.com/50023-wylaczniki-bloki-roznicowopradowe i przy pomocy dostępnych na stronie filtrów wybierz produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. W razie jakichkolwiek pytań wykwalifikowany zespół Elektrogiełdy pozostaje do dyspozycji i chętnie pomoże w rozwianiu wątpliwości.

Jak działają wyłączniki różnicowoprądowe?

 

Zasada działanie wyłączników różicowoprądowych opiera się na przerwaniu dopływu prądu (wyłączeniu zasilania obwodu) gdy prąd elektryczny, który z danego obwodu wypływa nie jest równy temu, który do niego wpływa. Różnicówki znajdują zastosowanie w instalacjach prostych i przemysłowych. Jest to urządzenie priorytetowe, które powinno zostać uwzględnione zarówno w instalacji elektrycznej domowej, jak i gospodarczej czy przemysłowej. Wyłączniki nadmiarowoprądowe montowane są w rozdzielnicy. Różnicówka z członem nadmiarowoprądowym znajduje zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu oraz w budownictwie mieszkaniowym, a także komercyjnym.

Różnicówki - klasyfikacja

 

Z uwagi na obsługiwany prąd różnicowy możemy wyróżnić różnicówki nisko-, średnio- oraz wysokoczułe. Różnicówka niskoczuła wykorzystywana jest między innymi w roli głównego wyłącznika instalacji elektrycznej. Średnioczuła znajduje zastosowanie w instalacjach zarówno na placach budowy, jak także w budynkach mieszkalnych. Różnicówki wysokoczułe używane są w szczególności w miejscach o wysokim poziomie zagrożenia porażeniem prądem (pomieszczenie o dużym poziomie wilgoci) oraz zagrożenia pożarem mogącego wystąpić wskutek uszkodzenia instalacji elektrycznej.

 

Z uwagi na typ wyzwalania wyróżniamy wyłączniki różnicowoprądowe o typie A, AC i B. Najbardziej popularne są różnicówki o typie wyzwalania AC. Wykrywają one przemienny prąd sinusoidalny. Różnicówki typu A wykrywają prąd przemienny sinusoidalny, prąd stały pulsujący oraz prąd stały pulsujący ze składową do 6mA. Wyłączniki o typie B wykorzystywane są m.in. w ładowarkach do samochodów elektrycznych. Wykrywają one prąd stały wygładzony, prąd stały z układów prostowniczych, prąd przemienny sinusoidalny i prąd stały pulsujący ze składową wygładzoną. Wyłącznik o tym typie wyzwalania będzie odpowiedni także jako różnicówka do fotowoltaiki.