Zazwyczaj na samym początku właściciele nieruchomości sami podejmują próby wyceny własnych mieszkań. Sprzedający jednak zawsze chce osiągnąć jak najwyższą kwotę ze sprzedaży nieruchomości, a czasami emocje związane z danym miejscem mogą wpływać na to, że przeszacuje on wartość lokalu względem cen obowiązujących na rynku nieruchomości. Na dobrą sprawę jednak właściciel może ustalić jedynie cenę, za którą chce sprzedać swoje mieszkanie. Wycena nieruchomości jest z kolei urzędowym potwierdzeniem wartości danego lokalu. Tym z kolei zajmuje się jedynie rzeczoznawca.
Rzeczoznawca sporządza wycenę nieruchomości zgodnie z określonymi w ustawie o gospodarce nieruchomościami zasadami. Taka wycena nazywana jest "operatem szacunkowym", a wykonać ją mogą jedynie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Lista rzeczoznawców publikowana jest w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych. Wartość szacowana jest na podstawie aktów notarialnych, rejestrów cen, ksiąg wieczystych czy planów zagospodarowania przestrzennego. W przypadku nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkalne wycena dotyczy wartości rynkowej - nie jest to więc kwota równoznaczna z ceną rynkową. Wpływ na cenę ma już sam właściciel, który decyduje się wystawić swoje mieszkanie z określoną ceną. Wartość nieruchomości oszacowana przez rzeczoznawcę może jednak pomóc mu sprawdzić, czy dana kwota nie będzie zbyt wysoka względem innych przeznaczonych do sprzedaży nieruchomości na danym rynku.
Operat szacunkowy (autorska opinia rzeczoznawcy majątkowego o wartości nieruchomości, która jest urzędowym dokumentem) jest niezbędny zawsze wtedy, gdy wartość nieruchomości musi zostać potwierdzona urzędowo. Taka wycena konieczna jest np. przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, do przedłożenia dokumentu organom podatkowym lub w sprawach sądowych dotyczących podziału spadkowego, majątku czy egzekucji komorniczej. Koszt przeprowadzenia wyceny będzie się różnić w zależności od tego, na kiedy potrzebna jest ekspertyza, jaka jest sytuacja prawna nieruchomości, jaki jest to typ nieruchomości (dom, mieszkanie, działka niezabudowana, lokal komercyjny) oraz jaki koszt ponosi rzeczoznawca (dojazd, gromadzenie dokumentów). Zazwyczaj koszt przygotowania operatu szacunkowego zamyka się w granicach od 300 do 2000 złotych.
Przy wycenie nieruchomości konieczne jest przedstawienie rzutu lokalu, zarys mapy ewidencyjnej, wypis z rejestru gruntów oraz wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego. W wycenie pod uwagę brana jest m.in. lokalizacja, ukształtowanie terenu, orientacja budynku, rodzaj nawierzchni drogi dojazdowej, wielkość i kształt działki, na której znajduje się nieruchomość, rok wzniesienie budynku, przeprowadzone modernizacje, rodzaj istniejących instalacji grzewczych oraz ogólny stan techniczny domu. Rzeczoznawcy najczęściej wynajmowani są przez osoby indywidualne w kwestiach sądowych lub podatkowych oraz przez banki, które zlecają ekspertyzy przed przyznaniem klientowi kredytu hipotecznego. Osoba taka ocenia wartość nieruchomości oraz to, czy klient nie przepłaca, inwestując w dane mieszkanie. Banki z reguły mają swoich rzeczoznawców, dlatego też nie zawsze honorują operaty przeprowadzone przez firmy zewnętrzne.
Właściciel, ustalając cenę mieszkania, może wziąć pod uwagę wycenę nieruchomości przygotowaną przez rzeczoznawcę. Kwota sprzedaży nieruchomości może jednak zostać zwiększona, jeśli lokal położony jest w dogodnej lokalizacji, znajduje się na korzystnej kondygnacji, ma dużą liczbę metrów kwadratowych, ma uregulowany stan prawny, znajduje się w otoczeniu parków, placówek edukacyjnych lub urzędowych czy znajduje się blisko środków komunikacji miejskiej. Sprzedający mieszkania szacują cenę nieruchomości także na podstawie cen mieszkań, które są kupowane w okolicy.
Może w ramach przerwy i złapania oddechu przejrzysz poniższe oferty nieruchomości: