Jednym z najważniejszych aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze dywanu do salonu jest jego rozmiar? Jak znaleźć model skrojony na miarę naszych potrzeb? Pamiętajmy o tym, że powinien być on dopasowany do metrażu pomieszczenia. W większych wnętrzach można pozwolić sobie na dywan w wersji XXL, ale jednocześnie trzeba zachować zdrowy rozsądek. Przyjęło się, że od drzwi powinno go dzielić ok. 90 cm – dzięki temu będzie je można swobodnie otwierać i zamykać, a co za tym idzie, salon zachowuje swoją funkcjonalność. Co ciekawe, duży dywan może pełnić nie tylko funkcje dekoracyjne, ale także praktyczne. Jak to możliwe? Z jego pomocą można oddzielić przestrzeń wypoczynkową od kuchennej i to bez narażania się na kosztowny remont.
Na rynku znajdziemy również mnóstwo dywanów w wersji mini, które mają w sobie równie wiele designerskiego potencjału jak ich większe odpowiedniki. Niewielkie dywaniki to strzał w dziesiątkę do małych salonów, gdzie miejsce na dodatki dekoracyjne jest mocno ograniczone – zwłaszcza jeśli chcemy uniknąć przesytu. Można je także z powodzeniem wkomponować w wystrój większego pomieszczenia, np. stanowić miękką podstawę dla modnego stolika kawowego. Warto również pamiętać, że modele o mniejszych gabarytach doskonale odnajdują się we wnętrzach skandynawskich, choć równie wiele zamieszania potrafią wywołać w eklektycznym lub rustykalnym salonie.
Dywany bez wątpienia pełnią funkcję dekoracyjną we wnętrzach, jednak przy ich zakupie nie można pominąć tak ważnej kwestii jaką jest długość runa. To właśnie ona w dużej mierze determinuje komfort ich użytkowania oraz łatwość w utrzymaniu w czystości. Nie jest tajemnicą, że w ostatnich sezonach mocno na popularności zyskały dywany shaggy, które dostępne są m.in. na https://4wall.pl/206_dywany-do-salonu. Puszyste dywany do salonu to świetna propozycja dla osób, które niezwykle cenią sobie niesztampowy design idący w parze z niesamowitą miękkością w dotyku. Długość włosia często nie przekracza 10 cm, co automatycznie oznacza, że musimy włożyć sporo wysiłku w jego czyszczenie. Można jednak z powodzeniem stwierdzić, że ponadprzeciętny komfort użytkowania w pełni rekompensuje wszelkie niedogodności.
Na drugim biegunie znajdziemy tradycyjne dywany z krótkim i dość zbitym włosiem, które wyróżniają się ponadczasową elegancją. Nie można im także odmówić wysokiej odporności na uszkodzenia, która w dużej mierze wynika z długości runa oscylującej w granicach 3 cm. To sprawia, że gładkie dywany zdecydowanie łatwiej odkurzać, a wywabianie plam z materiału nie stanowi większego problemu. Warto również zauważyć, że stawiając na dywany z krótkim włosiem możemy pozwolić sobie na nieco większą awangardę przy wyborze wzoru – do wyboru mamy m.in. dywany klasyczne, orientalne czy geometryczne.
Absolutną klasyką gatunku są gładkie dywany, które subtelnie dopełniają wystrój salonu i sprawiają, że stają się modnym tłem dla pozostałych dekoracji w pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać o tym, że designerski dywan może pełnić rolę samodzielnego dekoru, dzięki któremu pokój dzienny nie potrzebuje dodatkowych ozdobników. Czasem jednak mniej znaczy więcej, zwłaszcza tam, gdzie rządzi szalony eklektyzm czy art deco – w takim przypadku gładki dywan to strzał w dziesiątkę.
Nie ma jednak wątpliwości, że monochromatyczne wnętrza z pewnością polubią dywan okraszony odważnymi deseniami. Modele geometryczne, orientalne, retro, w kropki, gwiazdki lub inne nieoczywiste motywy idealnie wkomponują się w stylistykę salonu, gdzie wcześniej postawiliśmy na stonowane barwy i minimalistyczne dodatki. Modny dywan z pewnością stanie się jego gwiazdą.