Wsparcie dla mieszkalnictwa i budownictwa. Rząd podsumował swoje działania

Jakie są najważniejsze osiągnęcia rządu w dziedzinie mieszkalnictwa? Waldemar Buda na stronach swojego resortu zapewnia, że do największych sukcesów powiązanych z rynkiem nieruchomości zalicza się m.in. program Pierwsze Mieszkanie. Ale nie tylko. 

Program Pierwsze Mieszkanie cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków, co potwierdzają liczby. Do dnia 23 listopada 2023 r. złożono ponad 90 tysięcy wniosków o bezpieczny kredyt oprocentowany na poziomie 2%, a podpisano blisko 41 tysięcy umów. Średnia kwota kredytu wynosi obecnie 406 tysięcy złotych. Konto Mieszkaniowe również zyskuje popularność, zarejestrowano już 4499 takich kont, na których zgromadzono łącznie 19,193 miliona złotych.

 

Od 31 sierpnia bieżącego roku, osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie lub dom na rynku wtórnym mogą zaoszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, dzięki zniesieniu 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast osoby planujące budowę domu mogą skorzystać z bezpłatnych projektów domów o powierzchni do 70 m2 oraz z rozbudowywanej bazy projektów większych domów o powierzchniach 120 m2, 150 m2 i 180 m2. Wszystkie te projekty są dostępne na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
 

Mieszkanie bez podatku

Należy również wspomnieć, że od 1 stycznia 2024 roku wejdzie w życie 6% podatek od hurtowego zakupu mieszkań w jednej nieruchomości. Ograniczono również cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich, które przyczyniały się do zmniejszenia liczby mieszkań dostępnych bezpośrednio od deweloperów oraz znacząco podnosiły koszty ich zakupu - podaje resort rozwoju na swoich stronach. 

 

Wsparcie zostało również skierowane do osób, które nie są w stanie zakupić własnego mieszkania. Środki z budżetu państwa przeznaczono na budownictwo komunalne, a na rok 2023 przewidziano rekordowe wsparcie w wysokości 1,65 miliarda złotych, które zostało jeszcze zwiększone do blisko 2 miliardów złotych. Ponadto, w wyniku konkursu Ministerstwa Rozwoju i Technologii na koncepcję architektoniczną energooszczędnych budynków wielorodzinnych, projekty takich budynków zostaną dodane do bazy projektów, z których gminy będą mogły korzystać bezpłatnie - podkreśla ministerstwo.
 

Ważne reformy

Na koniec września bieżącego roku weszła w życie reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego, która ma na celu zakończenie chaotycznej zabudowy. Samorządy, które do początku stycznia 2026 roku nie wprowadzą planów ogólnych, nie będą mogły wydawać decyzji o warunkach zabudowy.

 

Oprócz działań mających na celu wspieranie dostępu do mieszkań, przeprowadzono również działania mające na celu poprawę komfortu życia w nich. W kwietniu 2024 roku wejdzie w życie rozporządzenie #StopPatodeweloperka, które ma na celu rozwiązanie konkretnych problemów, które coraz częściej pojawiają się w polskich miastach.

 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało również ustawę wprowadzającą nowy, rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Jest to kolejny krok w eliminacji użytkowania wieczystego z systemu prawa. Przedsiębiorcy, osoby fizyczne, spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą teraz uzyskać własność gruntów, które od długiego czasu były użytkowane na zasadach wieczystego użytkowania - podkreśla resort.