Właściciele nieruchomości mają mniej niż miesiąc. Potem posypią się kary. Nawet 5000 zł

Czasu na rejestrację nieruchomości w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków coraz mniej. Kto zignoruje obowiązek, musi liczyć się z surową karą finansową. Kogo dotyczy konieczność złożenia wniosku do CEEB? Dlaczego to tak istotne? Chodzi m.in. o walkę ze smogiem, emisję CO2 i termomodernizację budynków. 

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to dla wielu właścicieli nieruchomości nowość. Nowy rejestr swoją działalność rozpoczął jednak niemal rok temu, bo 1 lipca zeszłego roku. Ustawodawcy na wpisanie budynku do wykazu dali właścicielom i zarządcom rok. Oznacza to, że na dopełnienie obowiązku pozostały tygodnie. 

 

Z danych przekazanych przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorotę Cabańską Polskiej Agencji Prasowej wynika, że Polacy deklaracje składają. Do tej pory wpłynęło ich 3,7 mln. Tempo trudno jednak uznać za zadowalające, budynków, które powinny znaleźć się w rejestrze, jest bowiem 6,2 mln. Oznacza to, że wciąż brakuje 2,5 mln wpisów. 

 

Według GINB do systemu spływa ok. 20 tys. deklaracji dziennie. Gdyby to tempo się utrzymało, do końca miesiąca do CEEB wpłynie ok. 460 tys. deklaracji. Odpowiedzialni za składanie dokumentów powinni więc przyspieszyć swoje działania.

Za brak deklaracji grozi kara

Deklarację złożyć muszą właściciele nieruchomości - np. domów lub zarządcy - tak będzie w przypadku np. spółdzielni mieszkaniowych. Chodzi o budynki, które posiadają źródło ciepła o mocy do 1 MW.  Ostateczny termin złożenia deklaracji upływa 30 czerwca 2022 r. Jej niezłożenie w terminie może skutkować grzywną w wysokości do 500 zł, która może wzrosnąć nawet do 5000 zł, jeśli sprawa trafi na drogę sądu - ostrzega GINB. 

 

Konieczność zbierania danych od właścicieli nieruchomości tłumaczyła w 2021 roku ówczesna wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. - Za 40 procent emisji CO2 w naszej atmosferze odpowiadają budynki, a połowa z nich to właśnie budynki mieszkalne i dlatego bardzo zależy nam na tym, aby stworzyć jednolitą, wielopoziomową strategię walki z zanieczyszczeniem powietrza, z ubóstwem energetycznym i sprawić, aby te nasze budynki były niskoemisyjne. I temu właśnie ma służyć uruchomienie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - stwierdziła. 

Po co nowy rejestr?

Dane zgromadzone w CEEB będą służyć m.in.samorządom. Staną się podstawą do opracowania programów zwalczających zagrożenie smogiem czy termomodernizacji budynków. Celem stworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest poprawa jakości powietrza poprzez likwidację głównej przyczyny zanieczyszczeń  CEEB to ważne narzędzie wspierające wymianę starych kotłów grzewczych.

 

System jako centrum wiedzy dla obywatela w znaczący sposób ułatwi pozyskanie informacji, które są niezbędne np. przy ubieganiu się o dofinansowanie na wymianę starego kotła. Deklarację można złożyć samodzielnie, bez wychodzenia z domu, żeby to zrobić trzeba posiadać profil zaufany albo podpis elektroniczny.