Oczywiście wiosna to szczyt sezonu remontowo-budowlanego. Remont wnętrza zimą nie jest niemożliwy, ale z pewnością przysporzy nam dodatkowych zmartwień i utrudnień.
W okresie wiosennym największym sprzymierzeńcem jest pogoda. Wilgotność powietrza jest mniejsza a temperatury wyższe. Bez trudu otworzymy okna tak, aby świeżo pomalowana powierzchnia ścian wyschła szybciej. Sztuczne ogrzewanie powierzchni może doprowadzić do odchodzenia świeżo położonych tapet, a także przebarwień. Wiosna pozwala na wydłużenie czasu pracy, ponieważ dłużej jest jasno. Wszystko to przekłada się na szybciej skończony remont!
Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie jakimi środkami finansowymi dysponujemy oraz jak duża będzie skala przeprowadzanych przez nas robót. Przy samym odświeżeniu mieszkania nie ma potrzeby abyśmy go opuszczali. Z kolei, decydując się na generalny remont opuszczenie naszego lokum na ten czas będzie zdecydowanie dobrym rozwiązaniem. Unikniemy dzięki temu, walki z pyłem czy gruzem. Staranne zaplanowanie etapów prac pozwoli na ich szybkie zakończenie.
Dodatkowo nie pozwoli na chaos, który często generuję dodatkowe koszty. Ważne, aby wziąć pod uwagę, które prace wymagają więcej czasu i zachować odpowiednią kolejność. Przy obliczaniu kosztów remontu mogą pomóc nam liczne porównywarki cen czy specjalny kalkulator remontu dostępny w sieci.
Jednym z pierwszych dylematów jest zatrudnienia ekipy remontowej. Oczywiście wszystko zależy od tego jak zaawansowane prace będą prowadzone w naszym mieszkaniu. O ile malowanie ścian nie powinno nikomu sprawić problemu, o tyle czynności wymagające pewnego doświadczenia potrzebują pewnej ręki fachowca. Prace remontowe na własną rękę przy braku jakiegokolwiek doświadczenia wydłużą czas remontu i mogą wygenerować dodatkowe koszty. W takich wypadkach lepiej powierzyć swoją nieruchomość w ręce doświadczonej ekipy!
Kończąc etap planowania rozpoczynamy etap przygotowania. Zaczynamy od pozbycia się niepotrzebnych przedmiotów a te, które pozostaną z nami po remoncie pakujemy na przykład w kartonowe pudła. Następnie zabezpieczamy futryny, okna i podłogę przed zabrudzeniem. Meble dodatkowo przesuwamy w miejsce, w którym nie będą nam przeszkadzać.
Kolejnym krokiem jest wybór materiałów budowlanych. Przy remoncie łazienki oraz kuchni warto pamiętać, że są to pomieszczenia, w których farba jest narażona na wilgoć i nadmierne zabrudzenia. Inwestycja w odporne na zmywanie i wilgoć farby spowoduję, że dłużej będziemy się cieszyć efektami naszego remontu. Przed wymianą podłogi na nowo odpowiedzmy sobie na pytanie jak bardzo będzie eksploatowana i pamiętajmy, aby odpowiednio dobrać jej rodzaj do pomieszczenia.
- Malowanie zaczynamy od sprawdzenia czy powierzchnia ścian nie wymaga ponownego zagruntowania oraz od umycia ewentualnie zabrudzonych miejsc. Jest to ważne, ponieważ przyczepność farby w takich miejscach jest mniejsza. Już sama zmiana lub odświeżenie koloru daję niesamowite efekty.
- Warto pamiętać o odświeżeniu powierzchni PVC, a do takich należą np: okna, które często niszczeją od promieni słonecznych i warstwy kurzu.
- Zniszczona podłoga to zmora wielu mieszkań. Drewniane powierzchnie uratuję solidne mycie oraz impregnacja olejem, który odświeży kolor. Jeżeli chcemy nadać jej nową barwę należy najpierw zeszlifować poprzednią warstwę lakieru. Ceramiczne płytki mogą zostać uratowane dzięki silnym środkom czyszczącym. Jednak przy większym remoncie warto zdecydować się, także na wymianę fug i uszkodzonych płytek. Szybkim rozwiązaniem jest, również położenie nowej wykładziny.
- Przed przystąpieniem do prac sprawdźmy, które prace remontowe wymagają zgody wspólnoty mieszkaniowej.
- Ekipa remontowa ‘’z polecenia'' to nie jedyne rozwiązanie. Warto, także sprawdzić w internecie. Pomocą służą nam różne fora budowlane. Naszą czujność powinny wzbudzić wyjątkowo pochlebne opinie, pisane w podobnym stylu. Dodatkowo jeśli firma może zacząć od zaraz najprawdopodobniej oznacza to, że ma znikome doświadczenie i mało zleceń.
- Jeśli masz już swoją wizję nowego wnętrza możesz skorzystać z darmowych programów do aranżacji wnętrz i sprawdzić jak będzie wyglądać mieszkanie po wprowadzonych zmianach.
- Sprzątanie po remoncie przeprowadzamy od góry do dołu. Zaczynamy od sufitu i odkurzania lamp, kończymy na podłodze.