Sześć doskonale znanych wszystkim budynków zostało sfotografowanych za pomocą specjalnej techniki, dzięki której mamy okazję zobaczyć je z niezwykłej strony. Z samej góry. Cześć z nich wygląda zupełnie inaczej niż z poziomu chodnika.
Inspiracją dla powstania znanego każdemu kształtu opery w Sydney były unoszące się nad zatoką chmury. Na otwarcie budynku w 1973 roku przybyła nawet królowa Elżbieta II. Głównymi architektami byli Jorn Utzon i Ove Arup, ten pierwszy w 2007 roku otrzymał nagrodę Pritzkera, czyli rodzaj architektonicznego Nobla.
>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<
Wśród sześciu przedstawionych na zdjęciach budynków, 30 St Mary Axe jest najmłodszy. Ukończony w 2004 roku wieżowiec zaprojektowany przez legendarnego architekta - Normana Fostera - od razu podbił serca Brytyjczyków swoim niebanalnym kształtem, ekologicznymi rozwiązaniami i po prostu piękną bryłą.
Obecnie jest jedną z dominant dzielnicy finansowej w Londynie. By wykonać to piękne zdjęcie, trzeba było się unieść aż 180 metrów ponad górną kalenicę konstrukcji. Widok przypominający nieco siatkówkę oka zapiera dech w piersiach.
Gdyby kosmici chcieli nas unicestwić i potrzebowali wielkiego krzyżyka oznaczającego cel - Wieża Eiffla spełniałaby to zadanie. Od góry wygląda jak krzyżyk na mapie oznaczający skarb. Wszyscy znają tę niesamowitą konstrukcję wybudowaną w 1889 roku.
By wykonać to fenomenalne zdjęcie, kamera musiała się unieść aż 300 metrów ponad koronę wieży. Ta perspektywa dodatkowo wprawia w osłupienie, gdy dostrzega się jak przemyślana to konstrukcja wykonana bez pomocy dzisiejszych programów projektowych.
Takie prezenty można przyjmować. Słynny na całym świecie pomnik jest darem Francuzów dla USA upamiętniający przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość. Jest to nieoficjalny symbol wolności, Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych.
Pomnik wraz z cokołem mierzy 93 metry wysokości i jest widoczny z daleka. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ był pierwszym widocznym symbolem USA dla przybywających do kraju emigrantów z Europy na przełomie XIX i XX wieku.
Nie każdy wie, że Statua Wolności stoi w miejscu dawnego garnizonu, stąd jej gwiaździsta podstawa. Do innych tajemnic pomniku należy też fakt, że choć powłoka została wykonana z miedzi, to od 1985 roku sama pochodnia jest pokryta cienką warstwą złota. Co doskonale widać na zdjęciu.
Jeden z siedmiu nowych cudów świata, czyli koloseum w Rzymie to przykład niesamowitej architektury użytkowej. Rozwiązania zastosowane w budowli, która powstała ok. 80 r. n.e. nadal są powielane w wielu powstających dzisiaj stadionach. Wystarczy dodać, że konstrukcja sprzed prawie dwóch tysięcy lat mieściła niemalże tyle samo widzów, co wybudowany w 2012 roku Stadion Narodowy, czyli ok. 50 tys.
Budynek oczywiście czasy świetności ma już za sobą i jest ruiną przeznaczoną do zwiedzania, ale dzięki temu można ujrzeć jego niesamowicie złożoną konstrukcję. Zwłaszcza widok z góry jest nie lada gratką dla fanów ciekawych konstrukcji.
Najbardziej orientalny budynek w tym zestawieniu - złota pagoda z Dagon. Świątynia, wierząc legendom powstała 2,5 tysiąca lat temu. Jest to jedno z najświętszych miejsc Mjanmy. Przechowuje się w niej Sandaw (czyli włosy z głowy) Buddy Gotamy.
Mimo że obiekt wygląda okazale, to jego ostatnia renowacja odbyła się 1871 roku, a obecnie brak na nią funduszy. Z góry przypomina nieco wcześniejszy obiekt - 30 St. Mary Axe. Tylko że pokryty złotem.
Źródło: Budget Direct