Wcisnęli 11 tys. ludzi do jednego budynku

Cale miasto żyjące w jednym budynku? To, co w Europie mogłoby szokować, w Chinach jest racjonalnym wykorzystaniem przestrzeni. Okazuje się bowiem, że w jednym budynku można zmieścić 11 tys. osób. Ciasno? Budynek, o którym mowa, ma znacznie większą "pojemność".

W Chinach, w dzielnicy biznesowej Hangzhou, znajduje się gigantyczny budynek mieszkalny Regent International, który początkowo miał pełnić funkcję luksusowego hotelu. Apartamentowiec ma imponujące 206 metrów wysokości i 39 pięter, a w jego wnętrzu znajdują się liczne lokale usługowe, baseny, supermarkety oraz kafejki internetowe - czytamy na portalu o2.pl.

 

Według szacunków, obecnie w budynku mieszka od 11 do 22 tysięcy osób, choć może on pomieścić nawet 30 tysięcy mieszkańców. Mieszkania bez okien można wynająć za 220 dolarów miesięcznie, natomiast te z balkonami kosztują nawet 550 dolarów.

 

Inwestycja wzbudza kontrowersje wśród polskich internautów. Niektórzy porównują liczbę mieszkańców budynku do populacji 1Rembertowa. Pojawiają się też obawy dotyczące ewakuacji w razie niebezpieczeństwa oraz komentarze krytykujące warunki życia w tak dużym kompleksie mieszkalnym.

Najbardziej zaludnione miasta i budynki na świecie:

Wraz z postępującą urbanizacją, wiele miast na świecie boryka się z problemem przeludnienia. Tokio, stolica Japonii, jest obecnie najbardziej zaludnionym miastem na świecie, z populacją przekraczającą 37 milionów mieszkańców. Inne miasta, takie jak Delhi, Szanghaj czy São Paulo, również należą do grona najludniejszych metropolii.

 

Przeludnienie nie ogranicza się jedynie do skali miast - istnieją również pojedyncze budynki, które zamieszkuje imponująca liczba ludzi. Przykładem może być wspomniany wcześniej Regent International w Chinach, ale także Copan Building w São Paulo, który mieści ponad 5000 mieszkańców. Wysokie zagęszczenie populacji w pojedynczych budynkach niesie ze sobą wiele wyzwań, takich jak zapewnienie odpowiedniej infrastruktury, bezpieczeństwa i warunków sanitarnych.

Nie tylko Chiny

Naukowcy badający zjawisko urbanizacji i przeludnienia podkreślają, że konieczne jest zrównoważone planowanie przestrzenne oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na efektywne zarządzanie rosnącą liczbą mieszkańców miast.

 

Tylko dzięki przemyślanym działaniom będzie możliwe zapewnienie godnych warunków życia oraz zminimalizowanie negatywnych skutków przeludnienia dla środowiska naturalnego i jakości życia mieszkańców.