"Głównym elementem transformacji energetycznej Warszawy będą budynki, których jest ponad 150 tys. To energia zarówno elektryczna, jak i cieplna i energia do chłodzenia, którą musimy dostarczyć do budynków, odpowiada aż za ponad 70 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych w Warszawie" - wyjaśnia Jacek Kisiel z Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej cytowany przez agencję Newseria.
Miasto otrzymało niedawno grant ELENA w wysokości 3,5 mln euro na przygotowanie dokumentacji technicznej dla termomodernizacji 50 wielorodzinnych budynków komunalnych. W ramach tej inicjatywy Warszawa zobowiązała się do przeprowadzenia inwestycji wartych około 140 mln zł w ciągu trzech lat. Ponadto, stolica przystąpiła do programu Stop Smog, który umożliwi kompleksową termomodernizację budynków jednorodzinnych dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym.
Zgodnie ze strategią, do 2035 roku głębokiej termomodernizacji powinno zostać poddanych 36% budynków mieszkalnych i komercyjnych, a do 2050 roku - 81%. Równolegle prowadzone są działania w zakresie transportu publicznego, gdzie już około 50% autobusów jest niskoemisyjnych, oraz modernizacji oświetlenia miejskiego - wymieniono już 65 tys. opraw na energooszczędne LED-y.
"Miasta nie mają wystarczających narzędzi, aby samodzielnie przeprowadzić transformację energetyczną. To jest odpowiedzialność wspólna administracji rządowej, miasta, na końcu także biznesu i mieszkańców" - podkreśla Jacek Kisiel. Miasto wprowadziło Warszawski Standard Zielonego Budynku, który ma wyznaczać kierunki dla zrównoważonego rozwoju inwestycji miejskich.
Realizacja ambitnych planów wymaga znaczących nakładów finansowych oraz usprawnienia procedur administracyjnych. Szczególnie istotne jest uproszczenie procesu pozyskiwania i rozliczania środków z KPO, które muszą zostać wykorzystane do czerwca 2026 roku. Według analiz, największy wpływ na redukcję emisji CO2 do 2050 roku będą miały: dekarbonizacja energii elektrycznej (33%), poprawa efektywności energetycznej budynków (31%) oraz modernizacja sieci ciepłowniczej (12%).