Warszawa przyspiesza proces termomodernizacji budynków. Nieruchomości zyskają na wartości

Zgodnie z przyjętą Zieloną Wizją Warszawy, stolica ma zredukować emisje gazów cieplarnianych o 40% do 2030 roku, a do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Kluczowym elementem tej transformacji będzie termomodernizacja ponad 150 tysięcy budynków, które obecnie odpowiadają za ponad 70% emisji w mieście.

"Głównym elementem transformacji energetycznej Warszawy będą budynki, których jest ponad 150 tys. To energia zarówno elektryczna, jak i cieplna i energia do chłodzenia, którą musimy dostarczyć do budynków, odpowiada aż za ponad 70 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych w Warszawie" - wyjaśnia Jacek Kisiel z Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej cytowany przez agencję Newseria.

 

Miasto otrzymało niedawno grant ELENA w wysokości 3,5 mln euro na przygotowanie dokumentacji technicznej dla termomodernizacji 50 wielorodzinnych budynków komunalnych. W ramach tej inicjatywy Warszawa zobowiązała się do przeprowadzenia inwestycji wartych około 140 mln zł w ciągu trzech lat. Ponadto, stolica przystąpiła do programu Stop Smog, który umożliwi kompleksową termomodernizację budynków jednorodzinnych dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym.

 

Konkretne działania i finansowanie

Zgodnie ze strategią, do 2035 roku głębokiej termomodernizacji powinno zostać poddanych 36% budynków mieszkalnych i komercyjnych, a do 2050 roku - 81%. Równolegle prowadzone są działania w zakresie transportu publicznego, gdzie już około 50% autobusów jest niskoemisyjnych, oraz modernizacji oświetlenia miejskiego - wymieniono już 65 tys. opraw na energooszczędne LED-y.

 

"Miasta nie mają wystarczających narzędzi, aby samodzielnie przeprowadzić transformację energetyczną. To jest odpowiedzialność wspólna administracji rządowej, miasta, na końcu także biznesu i mieszkańców" - podkreśla Jacek Kisiel. Miasto wprowadziło Warszawski Standard Zielonego Budynku, który ma wyznaczać kierunki dla zrównoważonego rozwoju inwestycji miejskich.

Wyzwania finansowe i proceduralne

Realizacja ambitnych planów wymaga znaczących nakładów finansowych oraz usprawnienia procedur administracyjnych. Szczególnie istotne jest uproszczenie procesu pozyskiwania i rozliczania środków z KPO, które muszą zostać wykorzystane do czerwca 2026 roku. Według analiz, największy wpływ na redukcję emisji CO2 do 2050 roku będą miały: dekarbonizacja energii elektrycznej (33%), poprawa efektywności energetycznej budynków (31%) oraz modernizacja sieci ciepłowniczej (12%).