Wakacyjny niepokój ogarnia Polaków. Ponad połowa boi się o swoje mieszkanie

Najbardziej lękamy się okresu wakacyjnego urlopu. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Netatmo. Aż 73 proc. badanych wskazało wakacje letnie jako ten okres, w którym boją się opuścić swoje mieszkanie. To nie tylko lęk przed włamaniem. 

Według policyjnych statystyk najwięcej kradzieży z włamaniem w 2021 roku zostało stwierdzonych w województwie śląskim (10 370). Najbezpieczniejsze pod tym względem było województwo podkarpackie (1424). Wskaźnik wykrywalności najwyższy był w województwie świętokrzyskim (70 proc.). Najniższą wartość odnotowano dla województwa mazowieckiego (39,9 proc.).

W wakacje strach nie opuszcza

Wakacje to ten czas, gdy najbardziej obawiamy się o swoje mieszkania. W badaniu wielokrotnego wyboru to właśnie letni czas urlopowy został wskazany przez 73 proc. badanych, jako ten najbardziej niebezpieczny. 

 

Co ciekawe, okres znajdujący się na drugim miejscu, to długi majowy weekend, czyli też czas letni. Święta Bożego Narodzenia, w czasie których również często podróżujemy do rodziny, zajęły dopiero czwartą lokatę. Jedynie 16 proc. ankietowanych uznało ten czas za niebezpieczny. 

Co budzi strach?

Najwięcej osób boi się włamania. To aż 79 proc. z nas. Spowodowane jest to, między innymi, brakiem kontroli nad tym co dzieje się pod nieobecność mieszkańców. Te obawy są również uzasadnione liczbą incydentów. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji – w 2021 roku odnotowano w Polsce ponad 71,6 tys. kradzieży z włamaniem.

 

Na drugim miejscu w rankingu potencjalnych niechcianych zdarzeń znajduje pożar. Tego zagrożenia podczas nieobecności obawia się ponad 60% Polaków. Nie bez powodu. Według danych KGPSP tylko w pierwszych 4 miesiącach bieżącego roku w obiektach mieszkalnych wybuchło ponad 15 tysięcy pożarów. Dodatkowo połowa badanych martwi się zalaniem mieszkania, a 42% wpływem klęsk żywiołowych.

Bezpieczeństwo

Pomimo wysokiego poziomu obaw o włamanie, tylko jeden na czterech Polaków decyduje się na montaż systemu bezpieczeństwa. Ci, którzy to zrobili, w zdecydowanej większości (74 proc.) uważają, że ich dom jest wystarczająco dobrze zabezpieczony.

 

Mimo że sposobów na zabezpieczenie mieszkania jest dużo i niektóre są całkiem proste i nie kosztują dużo. Pisaliśmy na ten temat w materiale - Jak zabezpieczyć dom podczas urlopu.  

- Wzbogacanie systemu o nowe, inteligentne urządzenia pozwala tworzyć coraz bardziej zaawansowane scenariusze pomagające zabezpieczyć dom przed wieloma zagrożeniami. Użytkownicy wyraźnie doceniają takie rozwiązania. 85% badanych posiadających już co najmniej jedno smart urządzenie, jest zdecydowana na zakup kolejnego. Taka liczba pokazuje, że smart home ma realny wpływ na poprawę komfortu życia. Zdecydowanie jest to odczuwalne również podczas wakacji, kiedy domownicy mogą spokojnie odpoczywać, a system pracuje bez przerwy zapewniając bezpieczeństwo - komentuje Marie Tranchimand, Dyrektor Marketingu i Komunikacji Netatmo.