W takich nastrojach kończy rok branża budowlana

Sektor budowlany w Polsce notuje najgorsze nastroje od wielu miesięcy, a prognozy na przyszłość nie napawają optymizmem - wynika z najnowszego badania GUS. Przedsiębiorcy wskazują na pogarszającą się sytuację w zakresie portfela zamówień, produkcji krajowej oraz kondycji finansowej firm.

Pozytywne zmiany w niektórych obszarach

Przedsiębiorstwa budowlane borykają się przede wszystkim z rosnącymi kosztami zatrudnienia, które stanowią główną barierę działalności dla 70,6% firm w grudniu (wzrost z 70,2% rok wcześniej). Dodatkowo zanotowano wzrost problemów związanych z niedostatecznym popytem - z 19,6% do 21,7% w skali roku.

 

Mimo generalnie pesymistycznych nastrojów, odnotowano pewne pozytywne zmiany. Zmniejszyła się uciążliwość niektórych barier, w tym:

 

  • Koszty materiałów (spadek z 57,6% do 49,6%)
  • Niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (spadek z 50,1% do 42,5%)
  • Niejasne i niestabilne przepisy prawne (spadek z 41,1% do 34,8%)

 

Prognozy na przyszłość

Firmy budowlane zapowiadają najpoważniejsze w tym roku ograniczenia zatrudnienia. Jednocześnie przedsiębiorcy prognozują dalszy wzrost cen robót budowlano-montażowych, który ma być wyższy niż w ostatnich czterech miesiącach. Wskazuje to na utrzymującą się presję kosztową w sektorze, mimo pewnej stabilizacji cen materiałów.