Studio Zaha Hadid Architects (ZHA) jest znane z pomysłowych budynków o organicznych kształtach pełnych zaokrąglonych fasad. Ich najnowszy projekt nie odbiega od dotychczasowych pomysłów, a ponadto jest zadziwiająco podobny do niepowstałego budynku Lilium Tower, którego byli autorami.
Historia Lilium Tower sięga 2008 roku, gdy powstał projekt niebanalnego budynku, który miał powstać tuż obok warszawskiego hotelu Mariott. Budynek stałby się najwyższym w Polsce wieżowcem, sięgającym 260 metrów wysokości (o 23 metry wyższy od PKiN).
Jego kształt i wysokość miały zupełnie zdominować panoramę Śródmieścia. - Musimy przełamać kompleks Pałacu Kultury. Warszawa musi wystrzelić w górę. - mówiła na temat wieżowca ówczesna prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Budynek miał pomieścić aż 600 luksusowych apartamentów na 76 piętrach. Koszt inwestycji był szacowany na 400 mln euro, a jego właścicielem miał zostać izraelski koncern BSR.
Nie brakowało krytyków projektu. Wielu urbanistów sprzeciwiało się tak nowatorskiej bryle w otoczeniu socrealistycznego Pałacu Kultury oraz wieżowców w stylu międzynarodowym.
Budynek ostatecznie nie powstał, a powód był bardziej prozaiczny niż protesty urbanistów. Kryzys gospodarczy, który nadszedł w 2009 roku, sprawił, że izraelski koncern BSR najpierw zawiesił cały projekt, a później go anulował. Miejsce Lilium Tower zajął projekt rodzimego studia architektonicznego APA Wojciechowski Architekci. Projekt (noszący nazwę Lilium Office Tower) jest dużo bardziej zachowawczy pod względem bryły (koresponduje z pozostałymi budynkami w Śródmieściu) oraz wysokości (jest niższy niż PKiN).
Budynek, o którym mowa we wstępie, powstanie na zlecenie azjatyckiej firmy OPPO produkującej smartfony. Nowy kompleks budynków przypomina projekt Lilium Towers z roku 2008. Trudno nie doszukać się podobnych elementów.
Gołym okiem widać podobieństwa między projektami pod względem kształtu. Oba są pokryte szkłem i mają zaakcentowany podział poziomów. Różnica polega jedynie na tym, że budynek w Shenzhen łączy kilka podobnych wież, tworzących kompleks.
Wieżowiec OPPO ma mieć widok na zatokę w Shenzhen, a dzięki nowoczesnemu systemowi zarządzania energią oraz dostępowi wnętrz do światła słonecznego, budynek ma szansę otrzymać certyfikat LEED Gold.
Ciekawe czy twórcy ze studia tworząc nowy projekt, wzorowali się na swoim dawnym projekcie Lilium Towers?
Źródło: zaha-hadid.com
Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym Są!