W Nowym Jorku powstanie odwrócony wieżowiec. W Polsce taki zbudowano już w latach 70.

W Nowym Jorku powstanie wieżowiec o odwróconych proporcjach. Szerszy będzie u góry, a węższy u dołu. Niecodzienny budynek będzie mieścił dwa hotele i biura. Ten dość odważny koncept przypomina podobny budynek, który znajdował się w Polsce. Nieistniejąca już siedziba CIECH-u była ewenementem w skali kraju. 

Niecodzienny projekt ma związek z niewielkim rozmiarem działki, na którą mógł sobie pozwolić inwestor. Właśnie dlatego budynek rozchodzi się ku górze. To dość rzadko stosowane rozwiązanie.

Wyjątkowy budynek, wyjątkowi projektanci

Budynek Affirmation Tower znajdzie się na Manhattanie i będzie miał 498 metrów wysokości. Zaprojektowany został w całości przez studio Adjaye Associates, które składa się wyłącznie z czarnoskórych architektów i inżynierów. Twórcy mocno ten fakt podkreślają, ponieważ jest to pierwszy w historii Nowego Jorku budynek zaprojektowany, ufundowany i wzniesiony przez osoby afroamerykańskie. 

- Niestety, przez większość historii Nowego Jorku, Afroamerykanie i osoby o innym kolorze skóry byli przedstawiani jako zwykli turyści ekonomiczni, którzy spoglądają w górę na jedną z najwspanialszych panoram na świecie z wewnętrzną wiedzą, że nigdy nie będą mogli uczestniczyć w tym, co naprawdę sprawia, że ​​Nowy Jork jest wyjątkowy - powiedział Charles Curtis, szef nowojorskiej Komisji Międzywyznaniowej ds. Równości Mieszkaniowej. 

Na szczycie wieżowca znajdzie się hall widokowy. Będzie co podziwiać, ponieważ będzie to drugi najwyższy budynek na Manhattanie. Niestety, póki co, nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa, ani ile zajmie. W budynku ma się również znaleźć siedziba Krajowego Stowarzyszenia na rzecz Popierania Ludności Kolorowej.

Budynek do góry nogami w Polsce

Ale budynek o odwróconych proporcjach to nic nowego w architekturze. Choć projekt studia Adjaye jest skrajnie wysokim budynkiem o tego typu konstrukcji, w Polsce również powstał biurowiec o odwróconych proporcjach. Mowa oczywiście o legendarnej siedzibie firmy CIECH. Co ciekawe, konstrukcja, która mieściła się u zbiegu Powązkowskiej i Elbląskiej w Warszawie, była dość nowatorska i eksperymentalna, ponieważ budynek CIECH-u stawiano... od najwyższej kondygnacji. Na początku wzniesiono fundament i piony komunikacyjne, a następnie najwyższe piętro. Następnie spuszczano kondygnacje coraz niżej. Budynek rozebrano w roku 2011. 

Konstrukcja została zaprojektowana w drugiej połowie lat 60. XX wieku, a budowa rozpoczęła się w drugiej połowie lat 70. Trwała aż do 1991 roku. Od początku budynek wyróżniał się oryginalną bryłą odwołującą się wyglądem do odwróconej piramidy. Jednak po kilkunastu latach uznano, że koszty utrzymania biurowca związane z jego eksploatacją i konieczność usunięcia azbestu wykorzystanego w konstrukcji budynku są zbyt wysokie. Ostatecznie został rozebrany w 2011 roku. 

 

Zdjęcie główne: materiały prasowe / Peebles Corporation