Pilotażowy program "Strażnicy Atmosfery" wystartuje na Dolnym Śląsku na przełomie 2018-2019 roku i będzie finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Program ma na celu poprawę jakości powietrza w rejonie Dolnego Śląska. Strażnicy gminni otrzymują specjalne uprawnienia, dzięki którym będą mogli pobierać próbki z palenisk na prywatnych posesjach.
Opracowanie odpowiednich procedur i systemu analiz popiołów z domowych palenisk, to główne zadanie naukowców z #PWr w pilotażowym projekcie #StrażnicyAtmosfery, który rusza na @Dolny_Slask
— Politechnika (@PWr_Wroclaw) April 25, 2018
➡️https://t.co/Dq4FCe8SII⬅ pic.twitter.com/2HhET9g9wt
Gminy w rejonie Dolnego Śląska, które mają straż gminną bądź specjalnych urzędników powołanych do badania kontroli jakości powietrza będą mogły składać podania o dofinansowanie. Na ten cel Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przewidział pół miliona złotych środków.
WFOŚiGW będzie finansował do 50 procent kosztów wykonania badań próbek pobranych z palenisk. Całość badań będzie wykonywała Politechnika Wrocławska. Jak twierdzi uczelnia, koszt jednego badania będzie wynosiło kilkaset złotych.
Dziś na #PWr wojewoda dolnośląski @PawelHreniak wraz z Łukaszem Kasztelowiczem, dyr. WFOŚiGW we Wrocławiu, prezentują program #StrażnicyAtmosfery, służący poprawie jakości powietrza na @Dolny_Slask. W projekcie wezmą udział nasi naukowcy pic.twitter.com/Y1B1MwkFY7
— Politechnika (@PWr_Wroclaw) April 25, 2018
Politechnika Wrocławska chce do rozpoczęcia sezonu grzewczego przygotować całą ścieżkę oraz procedurę badania by wyniki mogły być brane pod uwagę w procesach sądowych o grzywny nakładane za zatruwanie środowiska.
Źródło: Twitter / Politechnika Wrocławska