Libeskind urodził się 12 maja 1946 roku w Łodzi, w rodzinie żydowskiej. Jego rodzice zostali zesłani w głąb ZSRR jeszcze na początku wojny, dlatego udało im się uniknąć hitlerowskiego holokaustu.
Trzymajmy się jednego czasu: Rodzina Libeskindów wyprowadziła się z Łodzi w 1957 roku, ale rodzinne miasto na zawsze pozostało w sercu Daniela, choć wielką karierę architekt zrobił na Zachodzie. Dwa lata mieszkali w Izraelu, by w 1959 roku przenieść się do USA. Od lat architekt wspiera rodzinne miasto i próbuje dla niego projektować.
>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble
Renomę zdobył, tworząc niezwykłe budynki, utrzymane w stylu dekonstruktywizmu. Wśród największych dzieł wylicza się Muzeum Żydowskie w Berlinie czy Imperial War Museum North w Manchesterze.
Najbardziej znanym budynkiem Libeskinda w Polsce jest rzecz jasna Złota 44, nazywana również "Żaglem". Apartamentowiec wyróżnia się na tle pozostałych, wysokich budynków stolicy swoją bryłą, a mieszkanie w nim ma chociażby słynny piłkarz Robert Lewandowski.
Mimo że karierę architekt rozwijał głównie na zachodzie, to nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście i i zaprojektował już dwa budynki, które miały się tam stanąć. Niestety, przygotowana przez projektanta w 2013 roku wizja Bramy do miasta nie została zrealizowana. Tak samo jak projekt Muzeum Architektury, który architekt zaproponował w 2018 roku.
Pod tą futurystyczną nazwą kryje się założenie budowy 21 budynków, które miałyby powstać w centrum Łodzi, a za ich projekt odpowiadałoby studio Daniela Libeskinda. Pierwszym z nich miałby być przygotowany od zera projekt Muzeum Architektury, a następnie Centrum Innowacji Modowych.
Okazja do tego wydaje się być idealna, ponieważ rada miejska w Łodzi ustanowiła rok 2021 rokiem Daniela Libeskinda. Rok wcześniej przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta.