Stadion Narodowy - Japonia
Na listę trafił niezwykły Stadion Narodowy z Japonii, który ma zostać ukończony tuż przed odbywającymi się w tym roku Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w kraju kwitnącej wiśni. Jego znakiem rozpoznawczym jest konstrukcja wykonana z w dużej mierze z drewna. Stadion ma pomieścić nawet 80 tysięcy widzów. A jego koszt jest szacowany na 149 miliardów jenów, czyli około 5,2 miliardów złotych.
Końca realizacji w 2020 roku doczeka się również Muzeum Sztuki w Chinach zaprojektowane przez słynne studio Foster + Partners. Widowiskowy budynek o charakterystycznych czterech szczytach jest zatopiony w gruncie, przez co nie przytłacza swoją wielkością. Jego powierzchnia liczy 32 tysiące metrów kwadratowych, natomiast zdecydowana większość elewacji jest pokryta stalą cortenowską, która przypomina efekt utleniania się metalu, czyli rdzę.
Przygotowywany na EXPO 2020 w Dubaju Pawilon Poezji zaskakuje swoją formą. Ten ekspresyjny budynek zadziwia nie tylko kształtem, ale również pomysłem. Budynek będzie interaktywną instalacją artystyczną. Na każdej ze swoich "listewek" będzie wyświetlał element wiersza generowanego przez sztuczną inteligencję w czasie rzeczywistym.
Wyjątkowo, za projekt pawilonu nie odpowiada architekt, a brytyjskach scenografka Es Devlin.
Budynek o gładkich kształtach, w zamyśle przypominających piaskowe wydmy. Będzie to siedziba firmy Bee'ah zajmującej się gospodarką odpadami. Projekt przygotowało studio Zaha Hadid Architects, a powierzchnia budynku wynosić będzie 7 tys. metrów kwadratowych.
Budynek o kształcie serpentyny wyłaniającej się ziemi to innowacyjny projekt duńskiego studia Bjarke Ingel (BIG). Wnętrze ma zawierać galerię wystawową z widokiem na pierwszy warsztat zegarmistrzowski słynnej marki zegarków. Pawilon będzie miał powierzchnię zaledwie 2,5 tysiąca metrów kwadratowych.
425 Park Avenue to budynek biurowy, pierwszy od 50 lat wybudowany przy ulicy Park Avenue, który zajmuje cały kwartał. Według głównego architekta, słynnego Normana Fostera, budynek "ustanowi nowe standardy w zakresie projektowania biurowców". Jego zachowawczy, jak na styl Fostera, kształt dzieli budynek na trzy części. Gdy budynek zostanie ukończony, mierzyć będzie 221 metrów.
W tym roku zostanie ukończony ogromny kompleks biurowców w chińskim mieście Nanjing. Budynki swoim kształtem przypominają wodospady, a łączna powierzchnia kompleksu to ponad pół miliona metrów kwadratowych. W Centrum Zendai mają się znaleźć biura, hotele oraz sklepy. Za projekt odpowiada studio MAD.
Ukończenia doczeka się również koncepcja biurowca należącego do firmy Axel Springer. Jej elementem rozpoznawczym jest 30-metrowe atrium. Ten elegancki budynek zaprojektowało studio OMA, a jednym z partnerów budowy jest legendarny architekt Rem Koolhaas. Budowa niezwykłej konstrukcji trwa od 2013 roku.
Nietypowy budynek gazety Le Monde ma nie tylko ciekawy kształt, ale elewacja będzie pokryta materiałem załamującym światło i posiadającym różne stopnie przezroczystości. Za projekt odpowiada studio Sn?hetta.
Ciekawy apartamentowiec, który ma łączyć lokalizację w centrum miasta z naturą za sprawą wiszących ogrodów. Mimo że budynek ma mieć wysokość powyżej 100 metrów, to ma zaledwie 20 apartamentów. Konstrukcję zaprojektowała pracownia Heatherwick Studio na zlecenie Swire Properties.