W związku z Europejskim Dniem Czujki Dymu, obchodzonym 22 listopada, minister Siemoniak podczas konferencji w Akademii Pożarniczej w Warszawie przedstawił szczegóły nowych regulacji. Reforma systemu bezpieczeństwa przeciwpożarowego zakłada stopniowe wprowadzanie obowiązku montażu autonomicznych czujek dymu w różnych typach obiektów.
- Chcemy tym sposobem dać mocny sygnał ze strony państwa, że czujki dymu, czujki tlenku węgla, to powinno być coś takiego, co każdy ma na wyposażeniu swojego domu, jak lodówkę, telewizor, pralkę - podkreślił szef MSWiA podczas wystąpienia.
Nowe przepisy będą wprowadzane etapowo. Pierwsze obowiązki wejdą w życie już 1 stycznia 2026 roku i obejmą budynki handlowe, produkcyjne oraz magazynowe, dla których przed wejściem w życie rozporządzenia wydano pozwolenie na użytkowanie lub złożono odpowiednie wnioski budowlane.
Kolejnym krokiem będzie objęcie regulacjami nowo budowanych obiektów świadczących usługi hotelarskie - w ich przypadku termin został wyznaczony na 30 czerwca 2026 roku. Wymóg instalacji czujek nie będzie dotyczył pomieszczeń wyposażonych w systemy sygnalizacji pożarowej zapewniające równorzędny poziom bezpieczeństwa.
Najdłuższy okres dostosowawczy przewidziano dla sektora mieszkaniowego. Właściciele nowych lokali mieszkalnych będą zobowiązani do montażu czujek dopiero od 1 stycznia 2030 roku. To znaczące przesunięcie w czasie ma umożliwić odpowiednie przygotowanie się do nowych wymogów zarówno deweloperom, jak i przyszłym mieszkańcom.
Minister Siemoniak podkreślił znaczenie edukacji w procesie wdrażania nowych przepisów. Według niego kluczowe jest przekonanie społeczeństwa, że instalacja czujek służy nie tylko bezpieczeństwu własnemu, ale także ochronie bliskich i sąsiadów.
Rozporządzenie precyzuje, że każde pomieszczenie mieszkalne powinno być wyposażone w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu. Jest to minimalny wymóg, który ma zapewnić podstawowy poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Przepisy uwzględniają również sytuacje szczególne, jak na przykład obecność innych systemów przeciwpożarowych w budynku.
Wprowadzenie obowiązku montażu czujek dymu stanowi istotny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego w Polsce. Jest to element szerszej strategii państwa zmierzającej do minimalizacji ryzyka związanego z pożarami w budynkach mieszkalnych i użytkowych. Skuteczność nowych przepisów będzie zależeć nie tylko od ich egzekwowania, ale przede wszystkim od świadomości społecznej i zrozumienia wagi problemu przez obywateli.
Fot. Scott Paterson