Powiedzieć, że to będzie typowa konstrukcja, to nieprawda. Będzie to wykwintna praca inżynierska oparta o wiedzę z zakresu fizyki budowli, mechaniki oraz skrupulatne wyliczenia specjalistów. Niemniej, wieża powstanie z wykorzystaniem obecnej wiedzy i materiałów. A wygląda jak nie z tej ziemi.
W Azji obecnie buduje się najwięcej wysokich budynków, a całą statystykę podbijają Chiny coraz to śmielszymi projektami. Najnowszy koncept to wieża, która powstanie w mieście Shenzen i wygląda jak unosząca się w powietrzu wyspa.
>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble
Co ciekawe, na pomysł konstrukcji rozpisano specjalny konkurs, ale żaden z projektów zdaniem jury nie zasługiwał na pierwsze miejsce. Dlatego zwycięzcą zostało studio Sou Fujimoto, zajmując miejsce drugie. To tylko świadczy o tym, jak wysokie standardy estetyczne mają architekci i urbaniści z Państwa Środka.
Na wizualizacji widać konstrukcję dysku, który unosi się nad ziemią, a za jego krawędzi pływa coś na kształt wodospadu bądź sopli lodu. Wizualnie wygląda to tak, jakby konstrukcja lewitowała w powietrzu. Faktycznie, będzie podparta na 99 cienkich wieżach, które łączą się u góry w jedną całość.
Według projektantów do wykonania konstrukcji będą potrzebne duże ilości stali, włókna węglowego oraz lin wykonanych z kevlaru. Całość uzupełniona będzie rzecz jasna o beton. Wykorzystanie tego typu materiałów, na pewno wpłynie na cenę, ale widać nie o nią tutaj chodzi.
Budynek ma wszak powstać w turystycznej dzielnicy Shenzen, Qianhaiwan. Mają się w niej znaleźć ponadto atrakcje turystyczne oraz restauracje. Cała konstrukcja ma mierzyć 268 metrów wysokości. Dla porównania, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie mierzy 237 metrów.