Celem nowelizacji jest doprecyzowanie obowiązujących przepisów i wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych, które dotychczas generowały liczne sprawy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Resort finansów zdecydował o zachowaniu dotychczasowego statusu prawnego w zakresie opodatkowania nieruchomości, z wyjątkiem silosów. Oznacza to, że obiekty dotychczas opodatkowane nadal będą podlegać opodatkowaniu, a zwolnione pozostaną bez zmian.
Istotną modyfikacją będzie ujednolicenie sposobu opodatkowania garaży. Obecnie ten sam garaż mógł być różnie opodatkowany w zależności od swojego statusu prawnego. Po zmianach stawka zostanie wyrównana w dół, co według szacunków Ministerstwa Finansów spowoduje ubytek w skali kraju około 170 milionów złotych.
Aby zapewnić płynne wdrożenie nowych przepisów, przedsiębiorcy będą mieli wydłużony termin na złożenie deklaracji w sprawie podatku od nieruchomości na 2025 rok - do 31 marca. Da im to czas na dostosowanie się do wprowadzanych zmian.
Ministerstwo Finansów podkreśla, że obecna nowelizacja stanowi jedynie pierwszy etap zmian. W planach jest gruntowna reforma opodatkowania budynków mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach. Ta zmiana będzie wymagała szerokiego konsensusu politycznego i dłuższego czasu na przygotowanie.
Projekt, jak podkreśla TVN24, przewiduje wprowadzenie nowych definicji pojęć "budowla" oraz "budynek" na potrzeby opodatkowania. Doprecyzowane zostaną również zasady opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych, zakres zwolnienia budowli infrastruktury portowej oraz obiektów infrastruktury kolejowej. Zmiany obejmą także zasady korzystania ze zwolnień podmiotowych w podatku rolnym oraz dostosowanie przepisów do aktualnych regulacji unijnych w zakresie ulg dotyczących inwestycji w gospodarstwach rolnych.