Ustawa uchwalona pod koniec 2023 roku podtrzymała dotychczasowe zasady ochrony określonych odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła. Przepisy obowiązują jednak tylko do połowy bieżącego roku. Na ich mocy utrzymane zostały maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm.
Najwyższa cena energii elektrycznej pozostaje na poziomie 412 zł za MWh netto do określonego limitu zużycia, który wynosi 1,5 MWh. Po przekroczeniu tego progu obowiązują już wyższe stawki.
Jak informuje serwis Infor.pl dla części odbiorców przewidziano istotną ulgę - większy limit energii w niskiej cenie. Z podwyższonego limitu mogą skorzystać rodziny wielodzietne, gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi oraz rolnicy. Dla gospodarstw, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością, można starać się o podniesienie progu do 1,8 MWh. Posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz rolnicy mogą natomiast wnioskować o limit do 2 MWh.
Osoby korzystające z podwyższonych limitów zamrożenia cen prądu nie muszą składać nowych oświadczeń, pod warunkiem że złożyły je w 2023 roku. Dotyczy to także grupy osób niepełnosprawnych, posiadaczy Karty Dużej Rodziny, rolników, osób budujących domy oraz osób posiadających ogród działkowy (ROD). Obecne wersje przepisów nie wymagają aktualizacji dla tych grup odbiorców energii elektrycznej, ponieważ wcześniejsze oświadczenia pozostają ważne.
Konieczność złożenia oświadczenia dotyczy jedynie tych osób, które nie złożyły go w 2023 roku lub uprawnienia do wyższego limitu nabyły dopiero w 2024 roku. Jak czytamy na Infor.pl, w tym okresie dokumenty muszą złożyć osoby z niepełnosprawnościami, które uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności w 2024 roku, co wiąże się z limitem zużycia 1800 kWh. Oświadczenia są również wymagane od osób, które uzyskały Kartę Dużej Rodziny w 2024 roku, na przykład w związku z narodzinami trzeciego dziecka.
W tym przypadku limit zużycia wynosi 2000 kWh. Rolnicy, którzy nabyli uprawnienia od roku 2024, także muszą złożyć stosowne dokumenty, aby skorzystać z limitu 2000 kWh. Natomiast osoby budujące domy od roku 2024 powinny dopełnić formalności, aby móc korzystać z limitu 1500 kWh.
"Osoby, które korzystają z większych limitów zużycia i złożyły wniosek w latach ubiegłych, nie będą musiały składać go ponownie. Jeżeli jednak w ciągu ostatniego roku nastąpiła zmiana okoliczności, np. uzyskaliśmy Kartę Dużej Rodziny, to wniosek musimy złożyć do 31 marca 2024 r." - informuje "Fakt".
Jak złożyć wniosek?
Wszelkie niezbędne informacje oraz wyjaśnienia można znaleźć na stronach internetowych dostawców energii elektrycznej. W większości sytuacji formalności można załatwić poprzez elektroniczny podpis kwalifikowany, co pozwala na przesłanie oświadczenia drogą elektroniczną. Nadal istnieje również możliwość pobrania oświadczenia, wydrukowania go i własnoręcznego podpisania, a następnie odesłania na adres wskazany na fakturze, którą wysyła dostawca energii elektrycznej.
Warto podkreślić, że osoby, które zużywają prąd poniżej limitu 1500 kWh, nie są zobowiązane do składania żadnych oświadczeń, bez względu na okoliczności. Natomiast ci, którzy chcą skorzystać z wyższych limitów, a nie złożyli jeszcze stosownego wniosku, muszą się pośpieszyć. Na dopełnienie formalności został niecały tydzień.