Ten dom w kształcie kuli był turystyczną atrakcją. Niemcy skazały go na zagładę

Kugelhaus mógł być niemiecką wieżą Eiffla. Nietypowa konstrukcja, intrygujący kształt i sporo nowoczesnych, jak na koniec lat 20. ubiegłego wieku, rozwiązań. Budynek nie przypadł jednak do gustu nazistom. Okazał się dla nich... zbyt mało niemiecki. 

W 1928 roku w Dreźnie powstał wyjątkowy budynek. Kugelhaus był sferycznym budynkiem zaprojektowanym przez architekta Petera Birkenholza, który chciał udowodnić, że stalowo-aluminiowa konstrukcja może być przełomem dla sposobu wznoszenia nieruchomości. 

 

Dom w kształcie kuli miał 24 metrów wysokości i 26,5 metra wysokości. Szkielet konstrukcji wykonano z ciężkiej i wytrzymałej stali, zewnętrzna konstrukcja wykonana jednak była z aluminium. Był jednym z pierwszych przykładów niemieckiego modernizmu. 

Niemcy mieli swoją "wieżę Eiffla"

Budynek składał się z sześciu pięter. Największą atrakcją była restauracja mieszcząca się na szczycie. Każdy chciał odwiedzić nietypową nieruchomość, która błyskawicznie stała się atrakcją turystyczną, a nawet symbolem miasta. W budynku mieściły się też liczne sale wystawowe, z których korzystały niemieckie firmy. Mieściła się też w nim sala balowa. Pojawiały się i głosy krytyczne. Niektórzy twierdzili, że kształt budynku tak znacząco odbiegający od tradycyjnego, burzy koncepcję architektoniczną. Te zarzuty podchwycili naziści.

 

Po dojściu do władzy uznali, że Kugelhaus jest zbyt mało niemiecki. W 1938 roku budynek został rozebrany. Niektóre źródła podają, że Niemcy wykorzystali ekonomiczną sytuację budynku do propagandy, a głównym powodem wyburzenia był fakt, że budynek mimo niecodziennej formy przestał przynosić dochody.

 

Współczesny budynek nawiązuje do idei Kugelhaus

Dziś w miejscu, gdzie stał Kugelhaus znajduje się dworzec. Blisko dawnego budynku znajduje się też Przejrzysta Fabryka - należąca do producenta samochodów. Zdaniem części analityków nietypowa forma tej budowli - liczne przeszklenia, które pozwalają dosłownie zajrzeć do środka - są nawiązaniem do idei Kugelhaus. 

 

Nazwa "Kugelhaus" pochodzi od niemieckiego słowa "kugel", co oznacza kulę, a to dokładnie opisuje jego kształt - budynek ma kolistą strukturę.

 

Fot. Architekt: Edmund Bräter - http://www.deutschefotothek.de/documents/obj/32025665/df_hauptkatalog_0054891