Choinki, choć piękne, mogą być domem dla różnych szkodników. Owady te w lesie są częścią ekosystemu, jednak gdy trafiają do naszego domu, mogą stać się przyczyną problemów. Jak poważnych?
Wśród żyjątek, które możemy przynieść do domu wraz ze świątecznym drzewkiem, większość stanowi zagrożenie jedynie dla naszego poczucia estetyki. Przykład to mszyce. Owady te nie są przystosowane do tego, by kolonizować nasze domy.
Wśród gałązek mogą znajdować się też pająki. Często hibernujące w zimie, mogą się "rozbudzić" na wiosnę. Albo wcześniej, jeśli będą blisko źródła ciepła. Pająki występujące w polskich lasach nie są groźne dla ludzi - wręcz przeciwnie to nasi sprzymierzeńcy.
Są i owady, których lepiej w domu nie mieć. To roztocza, znajdowane głównie na jodłach i świerkach, są nieszkodliwe do momentu rozprzestrzenienia się po mieszkaniu. Pareczniki, choć hibernują, mogą zaskoczyć domowników na wiosnę, kiedy to zaczną opuszczać gniazda. Mogą przestraszyć, bo mają bardzo długie i liczne odnóża. I dwa jadowe zęby, które przy ekstremalnym pechu mogą nas boleśnie (acz niegroźnie) ukłuć. Kulanki, będące przedstawicielami jednych z najstarszych organizmów na ziemi, są całkowicie nieszkodliwe. Te żywiące się martwym drewnem niewielkie owady zwykle starają się pozostać w pobliżu choinki. Przędziorki, podobne do pająków, stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych dni. Mogą być groźne dla roślin.
Jest też nielubiany pajęczak, którego w domu na pewno byśmy nie chcieli. To kleszcz. Na szczęście ryzyko pojawienia się tego nieproszonego gościa wraz z choinką jest praktycznie zerowe. Dlaczego? Ludzie uwielbiają zapach choinki, kleszcze wręcz przeciwnie.
- Kleszcze nie lubią tego zapachu. To jest zapach terpentyny, żywicy. Kleszcze w ogóle nie lubią drzew iglastych. W lesie, w którym są tylko takie drzewa, w lesie z podszytem iglastym, kleszcze występują bardzo rzadko - wyjaśnia w rozmowie z portalem eska.pl dr Jarosław Pacoń z Zakładu Parazytologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Eksperci radzą, aby przed wstawieniem choinki do domu, umieścić ją na dużej, białej kartce papieru i energicznie potrząsnąć. Obecność robaków na kartce jest sygnałem do dalszych działań. Choinkę należy wynieść na zewnątrz i dokładnie sprawdzić. Dobrym pomysłem może być pozostawienie jej na 24 godziny w miejscu takim jak garaż.
Kluczowym aspektem jest wybór choinki. Drzewka z renomowanych hodowli zazwyczaj są wolne od szkodników. Problem może pojawić się, gdy choinka pochodzi od mniej zaufanego dostawcy lub została wycięta w lesie. Istotne jest więc dokonanie świadomego wyboru i sprawdzenie drzewka przed wstawieniem go do domu.
Świąteczne choinki, choć piękne i wprowadzające w radosny nastrój, mogą być źródłem nieoczekiwanych problemów. Staranne wybieranie drzewek i kontrolowanie ich przed wstawieniem do domu może zapobiec nieprzyjemnym niespodziankom. Warto pamiętać o tych prostych krokach, aby cieszyć się beztroskimi świętami, wolnymi od niechcianych gości.
Fot. Rydale Clothing (zdjęcie zostało skadrowane) CC 2.0