Wystrój mieszkania odgrywa kluczową rolę – obok lokalizacji – dla oceny jego atrakcyjności. Nie oznacza to jednak, że trzeba kupować nadzwyczaj drogie materiały wykończeniowe czy płacić projektantom za oryginalne koncepcje, które zmienią zwykłe M-2 nie do poznania. Jest przynajmniej kilka pomysłów, które można wdrożyć niskobudżetowo, a zarazem zwiększyć atrakcyjność mieszkania pod kątem wynajmu.
Detale, które odgrywają duże znaczenie
Czasami wprowadzenie do mieszkania niewielkiego elementu potrafi nadać mu nowego oblicza. Przykładem są rolety wewnętrzne np. wykonane z bambusa; ich specyfika sprawia, że nadają pokojowi ciepła, a jednocześnie mogą oddzielić część sypialnianą od dziennej bez dużych nakładów finansowych.
Jako element odwracający uwagę od mankamentów wnętrza bardzo dobrze sprawdzą się rośliny. Duże, rozłożyste odmiany świetnie radzą sobie w ciepłych pomieszczeniach i mogą stanowić interesujący akcent kolorystyczny, a zarazem skryć nierówności ścian czy popękanym gdzieniegdzie tynk.
Wyzwaniem bywa też okablowanie, które w wynajmowanych mieszkaniach bardzo często poprowadzone jest nie w ścianach, ale po prostu po podłodze. Tymczasem wystarczy zastąpić internet stacjonarny siecią mobilną LTE. Wtedy Wi-Fi będzie dostępne w całym mieszkaniu, ale bez potrzeby rozkładania przewodów i dylematów, jak je schować.
Warto stosować wszelkie rzeczy, które wprowadzają nieco oryginalnego designu. Zazwyczaj są to produkty oryginalne, nietypowe, wyróżniające się kolorystyką czy kształtem. W naturalny sposób przyciągają więc wzrok. Świetnie sprawdzą się więc tam, gdzie chodzi o ukierunkowanie oczu gościa – tak, by zerknął akurat na nietypową ramę lub mocowanie, a nie pęknięty tynk tuż obok.
Duże znaczenie odgrywają okucia użytkowe
W kuchni w naturalny sposób wzrok kieruje się – również w wynajmowanym mieszkaniu - na zlewozmywak i kran. Ciekawe uchwyty szafkowe mogą z kolei zmienić odbiór całej zabudowy nawet jeśli nie jest ona w pełni atrakcyjna. To szczegóły, które warto wymienić na nowe nawet wtedy, gdy nie masz ochoty nadmiernie inwestować w wystrój i wygląd swojego mieszkania na wynajem.
Używaj ramek zdjęciowych. Nie trzeba się ich obawiać nawet jeśli będzie to mieszkanie na wynajem. Oczywiście w ramkach nie mogą być Twoje zdjęcia, ale np. zdecydowanie bardziej uniwersalne. Wystarczy w ten sposób pokazać miasto, w którym jest lokal. Mogą to być zdjęcia nowe, ale jeszcze ciekawiej wyglądają te starsze, często czarno-białe i dostępne po wyszukaniu w internecie. Z jednej strony pokaże to sporą dbałość o wnętrze ze strony właściciela. Z drugiej – kilka ramek odpowiednio zawieszonych na ścianach zakryje np. dziury po nawiertach czy inne mankamenty.
Podobne rozwiązanie można zastosować w przypadku grzejników. Te często są żeliwne, przestarzałe i niezbyt atrakcyjne wizualnie. Mogą się jednak sprawdzić jako półki – wystarczy je zabudować i pomalować, a okażą się ciekawym i oryginalnym elementem wykończeniowym.
Zwróć uwagę na oświetlenie pomieszczenia
To, że na wszystkich zdjęciach wnętrz robionych przez agencje nieruchomości pali się światło, nie jest przypadkiem. Odbiór takich wnętrz jest diametralnie inny niż zimnych, niedoświetlonych. Warto wykorzystać to właśnie przy okazji ekspozycji wynajmowanego mieszkania czy pokoju. Wymiana starych opraw oświetleniowych będzie nadzwyczaj korzystna. Nie trzeba tu przepłacać – internetowe serwisy używanych rzeczy pełne są produktów, które ktoś chce oddać tylko po to, by je wymienić na nowe. Architekci wskazują też znaczenie oświetlenia LED. Kosztuje ono niewiele, a pociągnięcie paska pod szafkami potrafi zmienić ich odbiór na zdecydowanie lepszy.
Oświetlenie i jego efekt można polepszyć odmalowując sufit. Nie trzeba stawiać w tym przypadku na wszechobecną biel. Być może rozwiązaniem będzie nietypowy kolor błękitu lub granatu? Jeśli pomieszczenie jest ciekawie naświetlone, z pewnością da to interesujący efekt nieba.
Warstwowość nadaje nowych barw wnętrzu
Spore możliwości zapewniają produkty, które można nałożyć jeden na drugi. Przykładem jest lodówka. Nawet, gdy jest stara i bardzo mało atrakcyjna, można jej brzydotę skrzętnie schować. Wystarczy do tego zastosowanie intensywnie czarnego papieru samoprzylepnego – jego nałożenie na białą lodówkę będzie bezproblemowe, a efekt końcowy okaże się zaskakująco korzystny.
Ten sam mechanizm można zastosować w przypadku mebli. Zdecydowana większość wykorzystywanych materiałów pozwala na to, by je okleić i w ten sposób doprowadzić do swoistej wizualnej odnowy.
Ciekawym rozwiązaniem są również materiały pozwalające szybko zastąpić jeden materiał innym. Przykład to podłogi winylowe. Gdy panele są już dość zniszczone, nie trzeba ich zdejmować. Wystarczy nałożyć nowe, warstwę winylową, by odmienić podłoże bez zaawansowanych remontów i prac, które mogłyby być bardzo kosztowne. Dodatkowo takie rozwiązanie wyciszy również wnętrze, co także wpłynie na atrakcyjność pomieszczenia.