Krajowy Zasób Nieruchomości informuje, że około 900 dostępnych cenowo mieszkań zostanie wybudowanych na terenie Wielkopolski w ramach powołania nowej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Wielkopolska.
Wiadomo już, jakie gminy przystąpiły do programu. To Bojanowo, Dąbie, Kaczory, Kazimierz Biskupi, Krobia, Krotoszyn, Krzywiń, Miejska Górka, Mieścisko, Ostrowite, Ostrzeszów, Pleszew, Rawicz, Słupca gmina wiejska, Słupca gmina miejska, Sompolno, Trzcianka, Wolsztyn, oraz gmina Człopa z zachodniopomorskiego.
- To już dwudziesty czwarty SIM, który zakładamy, a drugi w Wielkopolsce. Kapitał zakładowy wynosi blisko 57 milionów złotych. Mamy też wsparcie od rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i Funduszu Dopłat BGK - mówi prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, Arkadiusz Urban.
To bardzo dobry pomysł, bo jest skierowany do ludzi, którzy w jakiś sposób są wykluczeni. Są to osoby, mówiąc kolokwialnie, za bogate na lokale komunalne, a za biedne na kredyty. Myślę, że tacy mieszkańcy znajdują się w każdej gminie i z zadowoleniem przyjmą taką inicjatywę – podkreśla z kolei Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna cytowany przez „Głos Wielkopolski”
Pierwsze powstaną w Ostrzeszowie, gdzie zaplanowano budowę 50 lokali.
Inicjatywa, w ramach której powstać ma 900 mieszkań w Wielkopolsce, to kolejna próba wdrożenia na szerszą skalę Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Perwszy SIM KZN założony w Wielkopolsce powstał już w 2021 roku. Przyłączyły się do niego gminy: Czempiń, Gniezno, Kalisz, Kępno, Oborniki, Pobiedziska, Powidz, Środę Wielkopolską i Konin.
SIM mają wsparcie państwa poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego. - Od kilkunastu lat skutecznie wspiera rozwój mieszkalnictwa w Polsce. W sumie, dzięki udzielonemu przez nas finansowaniu, powstało ponad 130 tys. mieszkań. Nasze programy nieustannie się rozwijają. Dziś mogę powiedzieć, że nigdy wcześniej nie dysponowaliśmy tak zróżnicowaną i rozbudowaną ofertą wsparcia budownictwa społecznego i komunalnego. Chodzi m.in. o preferencyjne kredyty, ale także środki bezzwrotne. Zmiany, które wejdą w życie wraz z ustawą, to kolejne ułatwienia dla inwestorów. Liczymy na to, że zwiększy się zainteresowanie gmin finansowaniem inwestycji mieszkaniowych, a co za tym idzie – programy realizowane przez BGK poprawią sytuację dostępu Polaków do mieszkań o umiarkowanych czynszach - wyjaśniał Dariusz Stachera, dyrektor Departamentu Kredytowych Programów Mieszkaniowych BGK.
Jak rząd argumentował konieczność wprowadzenia SIM-ów do polskiego obiegu prawnego? Zdaniem rządu zapewnią poprawę "dostępu do mieszkań poprzez inwestycje przeznaczone na wynajem". Ma to być jeden z priorytetów polityki mieszkaniowej państwa. "Szczególną rolę w tym zakresie pełnią inwestycje zwiększające zasoby mieszkań o stosunkowo niskich czynszach, podejmowane z zaangażowaniem gmin" - czytamy w rządowym komunikacie.
Rząd odniósł się też do kwestii własności. "To nie jest ucieczka od własności, ale zmiana podejścia. Pandemia Covid-19 pokazała, że kredyt na 20-30 lat, który dotychczas był jedyną drogą wyboru, może stać się kamieniem u szyi. To też pytanie, czy chcemy pracować po 12-14 godzin albo wyrzekać się pewnych przyjemności życia za cenę własności mieszkania? Kredyt to często zobowiązanie długoterminowe i nie powinien być jedyną możliwością na posiadanie mieszkania. Alternatywą ma być Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa" - czytamy w oficjalnym komunikacie. Warto podkreślić, że biorąc mieszkanie na kredyt możemy mieć pewność, że spłacając wszystkie raty stajemy się właścicielem nieruchomości.