Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy jest przyznawana w sześciu różnych kategoriach, a zwycięzców wybiera specjalne jury. Swoją nagrodę przyznają również oddzielnie mieszkańcy miasta w plebiscycie Nagrody Mieszkańców.
Jurorzy nagrodzili wyjątkowe realizacje architektoniczne, a wielkim zwycięzcą okazała się Szkoła Podstawowa nr 400 w Wilanowie. Otrzymała ona bowiem aż trzy wyróżniania. Oto pełna listów laureatów konkursu wraz z kategoriami.
- Nagroda Grand Prix
Szkoła Podstawowa nr 400 w Wilanowie - Obiekt użyteczności publicznej
Szkoła Podstawowa nr 400 w Wilanowie - Nagroda za rozwiązania ekologiczne
Szkoła Podstawowa nr 400 w Wilanowie - Projektowanie przestrzeni publicznej
Pawilon kamień i polana w Golędzinowie - Architektura komercyjna
Elektrownia Powiśle - Nowe życie budynków
Zespół państwowych szkół muzycznych nr 1 - Architektura mieszkaniowa
Kamienica wielopokoleniowa - Najlepsze wydarzenie architektoniczne
Książka "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944 - 1949"
- Szkoła mieści się na zakończeniu Osi Królewskiej w Miasteczku Wilanów. Została zaprojektowana na 750 uczniów. Dwupiętrowy budynek powstał na planie kwadratu, ma w środku duże i zielone patio. Obok mieści się wielofunkcyjna sala sportowa. Jest urządzona na piętrze, poniżej działają mniejsze sale na różne zajęcia. Na stropie parkingu dla samochodów działa boisko. Architektura jest prosta, minimalistyczna. Budynek ma duże, poziome okna i elewacje z cegły ręcznie formowanej - tak budynek opisuje organizator konkursu.
Kompleks trzech budynków autorstwa pracowni Bujnowski Architekci łączy prostą architekturę użytkową z niesamowitym wykończeniem, na które składa się elewacja z ręcznie robionej cegły. Ciekawostką jest boisko szkolne wybudowane na dachu parkingu, które przypomina swoją ideą rozwiązania znane z japońskich bajek anime, gdzie na dachach szkół budowano boiska i tereny rekreacyjne dla uczących się dzieci.
Nagrodzony został również wyjątkowy Pawilon Kamień i polana na Golędzinowie, który wykonany w technologii żelbetowej inspirowany był pobliskim głazem polodowcowym. Równie oryginalną konstrukcją nagrodzoną w kategorii Architektura Komercyjna jest Elektrownia Powiśle.
Projektanci i inwestorzy zachowali bryłę budynku pochodzącą z 1905 roku.
- Nowo projektowane budynki nie tylko odtwarzają gabaryty historycznych, ale też – poprzez przebicia i podcienia – mają te otwarcia podkreślać. Przeprowadziliśmy liczne analizy, by charakterystyczna bryła dawnej kotłowni z niebieską budką na szczycie była dobrze widoczna z różnych perspektyw, zarówno dla pieszych, jak i kierowców - opowiada o projekcie Marcin Grzelewski, współautor z pracowni APA Wojciechowski Architekci.
Źródło: nagroda-architektoniczna.pl