Dekoracje świąteczne to nie tylko drzewo, bożonarodzeniowe świece, figurki, ozdoby mieszkania, domu, są coraz bardziej popularne. Czym więc przyozdobić swój dom, kiedy kalendarz pokazuje Boże Narodzenie?
Świetnie sprawdzą się świąteczne wieńce. Obecne w wielu sklepach świetnie prezentują się na drzwiach wejściowych, podkreślając atmosferę świąt już od progu.
Rolę ozdoby może też pełnić elegancka kartka świąteczna, którą ustawimy na półce, kominku, czy na komodzie, w przedpokoju.
Bożonarodzeniowe świece mają nie tylko unikalną formę - bezpośrednio nawiązującą do okresu bożego narodzenia.
Cieszą też zapachem. Cynamon, jabłko, mak, czy zapach choinki to jedne z tych woni, które każdy lubi czuć w domu w święta.
Świąteczne bombki nie są przeznaczone wyłącznie dla choinki. To często wyjątkowe, innowacyjne ozdoby bożonarodzeniowe, które mogą zaskoczyć formą.
Ręcznie malowana ozdoba świąteczna tego typu bywa co prawda kosztowna, ale wyjątkowy okres wymaga równie wyjątkowej ozdoby.
Dekoracje świąteczne, które podkreślą uroczysty charakter, to często różnego rodzaju lampki i światełka. Dekoracja tego typu nie musi ograniczać się do okien, na rynku znajdziemy bowiem oferty produktów zasilanych z baterii, których można użyć do dekoracji witryny w salonie, szafy w pokoju dziecka etc.
Ozdoby świąteczne możesz też wykonać samodzielnie. Okres świąt jest bowiem czasem rodzinnym, a samodzielnie wykonane przedmioty mają urok, którego nie zapewnią nam żadne produkty ze sklepu.
Dziś świąteczna atmosfera jest nierozerwalnie związana z obecnością żywego lub sztucznego drzewka w salonie. Świąteczny klimat, który dziś jest tradycją na całym świecie, ma swoje korzenie w XVI-w Holandii. Historycy twierdzą, że początkowo drzewo stawiane w okresie Bożego Narodzenia nawiązywało do biblijnego drzewa poznania dobra i zła.
Tradycja zawieszania ozdób na choince wywodzi się jednak z Niemiec, bo zwolennikiem nowej wówczas tradycji był Marcin Luter. Chociaż wcześniej ozdoby wieszano na drzewku też w Alzacji.
W Polsce początkowo zarówno świerk jak i ozdoby świąteczne nie były dobrze postrzegane pozytywnie, władze kościelne dopatrywały się bowiem śladów rytuałów pogańskich w tym zwyczaju.
Dekorację świąteczną możemy uzyskać też z pomocą roślin. Do świątecznego stylu najbardziej pasuje oczywiście gwiazda betlejemska (jej poprawna nazwa to poinsecja).
Jeśli szukasz czegoś bardziej oryginalnego, do wyboru masz również jemiołę. Osoby, które szukają jeszcze bardziej unikalnych ozdób mogą sięgnąć po szlumbergerę, czyli kaktus bożonarodzeniowy.
Ozdób świątecznych nie musisz kupować, jeśli chcesz materiały do ich samodzielnego wykonania znajdziesz w kuchni.
Jeśli jesteś tradycjonalistą, wybierz pomarańcze lub mandarynki. Ususzone, pokrojone w plasterki, tworzą pięknie wyglądające i pachnące niczym ogród łańcuchy.
Nie każdy lubi, by w okresie świąt przeważały ozdoby tradycyjne. Jeśli pomysł zdobienia mieszkania bombkami ci się nie podoba, możesz sięgnąć po nieco mniej tradycyjne, ale świąteczne rozwiązanie.
Na rynku są bowiem dostępne świąteczne patery, miski, dzbanki czy szkatułki. Są świetnym tłem, by ułożyć w nich inne świąteczne atrybuty, eksponują też ozdoby wykonane samodzielnie.
W okresie Wigilii musimy podjąć jeszcze jeden istotny wybór. Czy drzewko, które stanie w naszym domu będzie sztuczne, czy naturalne? To samo z ozdobami - czy co roku powinniśmy kupować nowe.
Eksperci zwracają uwagę, by drzewka świąteczne były, o ile to możliwe, wielosezonowe. A jeśli wybieramy żywe, musimy pamiętać o jego prawidłowym recyclingu.
Wrzucenie "zużytej" choinki do kontenera na odpady zmieszane to zły pomysł. Rozkładające się drewno i igliwie produkuje bowiem sporo metanu i dwutlenku węgla.
Uschnięte choinki są tymczasem... świetnym paliwem. Da się je stosować do ogrzewania, w ten sposób pozwalamy na zminimalizowanie strat.
Ozdoby świąteczne również mogą być ekologiczne. W tej roli świetnie sprawdzają się bowiem... wypieki. Własnoręcznie wykonane ciasteczka czy pierniki stanowią też świetną przekąskę. Warto też pamiętać o tradycjach świątecznych naszych dziadków. Niegdyś zdobiono bowiem przy użyciu orzechów, traw, piórek, cukierków, sreberek.
Dziś każda z dekoracji świątecznych nawiązuje do konkretnej tradycji. Gwiazda betlejemska symbolizuje pomoc w dotarciu do celu. Światełka na choince początkowo chroniły przed złymi mocami.
Polska tradycja wręczania prezentów w Wigilię jest dość wyjątkową. W wielu krajach podarki wręcza się rano, w Boże Narodzenie. Polską tradycją jest też m.in. opłatek i sianko. Liczba tradycyjnych produktów, które można kupić w sklepach, jest z każdym rokiem coraz większa.
Nie ma też jednolitej tradycji dotyczącej tego, kto przynosi prezenty. Może być to Aniołek, Dzieciątko, Gwiazdor lub święty Mikołaj. Najważniejsze jednak, by były od serca.