Bardzo często zdarza się, że stosujemy we wnętrzach styl eklektyczny, nawet o tym nie wiedząc. Nie oznacza to jednak, że wystarczy zestawić ze sobą przypadkowe meble i dodać do tego parę detali, aby stworzyć ciekawą kompozycję. Podobnie jak w innych trendach, również tu należy kierować się wyczuciem, aby stworzyć spójną całość.
Styl eklektyczny nie lubi nudy i utartych schematów. Można zatem zestawiać nowe ze starym, proste z ozdobnym i wykorzystywać wszelkie kontrasty żonglując pomiędzy połyskiem i matem oraz łączyć ekscentryczne tonacje z ulubionymi dodatkami.
Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.
Warto także eksperymentować z kolorami. Zastosowanie na przykład śliwkowego odcienia nie tylko na ścianach, ale również na sztukaterii zaintryguje różnorodnością faktur, a wyrazisty punkt w postaci różowej kanapy wprowadzi poczucie radosnej beztroski. We wnętrzach zaaranżowanych w ten sposób świetnie odnajdą się osoby, które lubią podchodzić do otaczającego świata z fantazją i optymizmem.
Jeśli wolimy zestawienia bardziej stonowane i subtelne, warto postawić na jasne barwy. Spokojny odcień nie tylko rozświetli przestrzeń, ale również ukoi zmysły i pozwoli się zrelaksować w domowym zaciszu. Eklektyczny charakter można uzyskać wówczas łącząc rozmaite rośliny doniczkowe, oraz meble w różnych stylach, które będą przyciągać wzrok, nadając wnętrzu nieszablonowy wyraz.
Dzięki możliwości łączenia mebli i dodatków wywodzących się z różnych stylów, niemal każdy może odnaleźć w tym trendzie coś dla siebie. Umożliwia on także wyeksponowanie naszych pasji i zainteresowań. Odpowiednio zestawieniowe pamiątki z podróży, zdjęcia, własnoręcznie wykonane dekoracje, czy kolekcje podkreślające nasz związek ze sportem – te wszystkie elementy świetnie będą prezentować się we wnętrzu o tym charakterze.
Ten styl ceni także kreatywność, można zatem ciągle zmieniać wygląd wnętrza, ożywiać go na nowo, gdy na przykład na pchlim targi wypatrzymy ciekawą lampę czy stolik.
Źródło: materiały prasowe Tikkurila