Strażacy ostrzegają przed nowym źródłem pożaru. Ta technologia zyskuje w Polsce na popularności

Panele słoneczne to stają się coraz tańszym i bardziej dostępnym sposobem na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. Warto jednak poznać wszystkie cechy technologii, również te związane z tak kluczowym aspektem nieruchomości jak bezpieczeństwo przeciwpożarowe. 

Rosnące ceny energii elektrycznej i gazu są powodem poszukiwania przez właścicieli nieruchomości alternatywnych rozwiązań. Jednym z najpopularniejszych, głównie przez spadające ceny, jest fotowoltaika. Czy jednak jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne? Eksperci Straży Pożarnej postanowili przygotować analizę ewentualnego ryzyka związanego z posiadaniem paneli słonecznych. 

 

Na początek nieco statystyki: Z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w roku 2019 na terenie kraju doszło do 153.520 pożarów. Spośród tych pożarów, 31.994 dotyczyło obiektów mieszkalnych, co daje ok. 20 rpco. a w przypadku domów jednorodzinnych ilość ta wynosiła 16.086, czyli 10%. Pomimo, iż odsetek procentowy wskazuje, iż do pożarów w budynkach mieszkalnych dochodzi rzadko, właśnie w tych pożarach ginie blisko 95 proc. wszystkich ofiar. Kwestia bezpieczeństwa związana z fotowoltaiką jest więc problemem w szczególnym stopniu istotnym. 

 

Eksperci ostrzegają

Jednak jak podkreślają eksperci zdecydowanej ilości przypadków dotyczy to przestarzałych instalacji elektrycznych w starych budynkach. Obciążenie instalacji elektrycznych w mieszkaniach uległo znaczącemu zwiększeniu na przestrzeni ostatnich lat, a sama instalacja nie wszędzie została wymieniona.

 

Straż Pożarna podkreśla, że panele słoneczne mogą ulec zapaleniu – czy to w wyniku zwarcia w instalacji czy uderzenia pioruna. Awaria instalacji jako przyczyna pożaru zdarza się jednak niezwykle rzadko. 

Państwo pomoże zdobyć dofinansowanie

Osoby, które myślą o instalacji paneli słonecznych mogą liczyć na rządowe wsparcie. Jak informuje ministerstwo Infrastruktury od 15.04.2022 r. do 22.12.2022 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji środków trwa kolejny nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd Część 1) Program Mój Prąd na lata 2021 - 2023.

 

Zdaniem rządu program "Czyste Powietrze" to jeden z dowodów na transformację polskiej rzeczywistości. - Na przestrzeni ostatnich 6 lat polski rząd konsekwentnie wywiązuje się ze złożonych wcześniej zobowiązań dotyczących zwiększania wykorzystania odnawialnych źródeł energii i przyspieszenia transformacji krajowego sektora energetyki. Dane GUS za 2020 r. o udziale źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii potwierdzają, że rozwój sektora OZE idzie w dobrym kierunku - mówiła na grudniowej konferencji prasowej Anna Moskwa, minister środowiska.