Stocznia Cesarska zyskuje drugie życie. To ma być wyjątkowa rewitalizacja

W Polsce nie brakuje budynków, które po dziesiątkach lat bycia w zapomnieniu straciły dawny blask. Czasami znajdują się jednak entuzjaści i inwestorzy, którzy decydują się zrealizować odważną wizję. Przywrócić dawny blask nieruchomości. 

Kaiserliche Werft Danzig (z niem. Stocznia Cesarska w Gdańsku) – była jedną z pierwszych nowoczesnych stoczni produkujących okręty wojenne. Obiekt ma szansę zyskać zupełnie nowe życie. W połowie kwietnia br. do zespołu Stoczni Cesarskiej Development dołączyła Jadwiga Kosińska, przejmując obowiązki Dyrektora Projektu. Wraz z objęciem stanowiska, Jadwiga otwiera nowy etap w realizacji projektu Stoczni Cesarskiej, który będzie skoncentrowany na realizacji nowej zabudowy. 

 

Mogę śmiało stwierdzić, że choć w swoim życiu zawodowym realizowałam już wiele wyjątkowych projektów, to rewitalizacja najbardziej historycznej części terenu Stoczni Gdańskiej, terenu tak ważnego dla Nas Polaków, jest dla mnie zarówno wyzwaniem, jak i wyjątkowym zaszczytem. ” – mówi Jadwiga Kosińska. „Kierunek na najbliższe lata mamy jasno wytyczony. Jestem przekonana, że po pierwszych bardzo udanych i nagrodzonych remontach tkanki zabytkowej, nadszedł czas na nową zabudowę i zintensyfikowanie działań w tym zakresie. Mam szczerą nadzieję, że moje dotychczasowe doświadczenie z branży nieruchomości oraz budowlanej będzie cennym atutem.” dodaje Kosińska cytowana przez agencję Newseria. 

Historia ożywiona

Zgodnie z dewizą „Najpierw życie, potem miejsca, następnie budynki” Stocznia Cesarska Development od chwili nabycia terenu w marcu 2017r. nie tylko wprowadziła szeroką gamę działań miastotwórczych, mających na celu otwarcie terenu na mieszkańców, ale również wyremontowała dwa zabytkowe budynki - otwarty we wrześniu 2020r. budynek biurowy Dyrekcja oraz otwarty w marcu br. budynek d. Remizy, w którym mieści się winiarnia i restauracja Mielżyński Gdańsk.

Spółka wielokrotnie została nagrodzona za swoją działalność na rzecz ochrony zabytków, działalność miastotwórczą oraz CSR’ową. Swoją ostatnią nagrodę „Pomagacza Roku” Spółka otrzymała w kwietniu br. 

 

Kolejna inicjatywa

Projekt rewitalizacji terenu zakłada ochronę i ekspozycję najcenniejszych historycznych budynków postoczniowych z równoczesnym przystosowaniem ich do nowych funkcji oraz budowę nowych, atrakcyjnych obiektów o różnorodnym przeznaczeniu. Taki sposób zagospodarowania pozwoli podkreślić wyjątkową historię tego miejsca, uzupełniając ją o nową jakość przestrzenno-architektoniczną. 

 

- Jestem niezwykle dumny z tego co do tej pory osiągnęliśmy, i wierzę, że Jadwiga ze swoim bogatym doświadczeniem budowlanym wprowadzi projekt w nowy etap -  mówi dotychczasowy Dyrektor Projektu, Gerard Schuurman. 

Fot. Mike Peel