Spowolnienie w branży budowlano-montażowej - najnowsze dane GUS

Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego, w październiku 2024 roku odnotowano istotne spowolnienie w sektorze budowlano-montażowym. Produkcja w tym segmencie spadła o 9,6% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku, kiedy to odnotowano wzrost o 9,7%. W ujęciu miesięcznym zaobserwowano jednak niewielki wzrost o 1,9%.

Spadki dotknęły wszystkich głównych sektorów budownictwa. Największe zmniejszenie produkcji, wynoszące 10,4%, odnotowano w obszarze robót budowlanych specjalistycznych. W przypadku firm zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej spadek wyniósł 10,2%, a w sektorze budowy budynków 7,9%.

 

W ujęciu długoterminowym, analizując okres styczeń-październik 2024, najgłębszy spadek, wynoszący 12,2%, dotknął segment robót budowlanych specjalistycznych. Przedsiębiorstwa zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej odnotowały spadek o 8,1%, a firmy wznoszące budynki - o 6%.

Gdzie największe spadki?

Szczególnie niepokojące są dane dotyczące prac inwestycyjnych, gdzie zanotowano spadek o 11,9% w porównaniu z październikiem poprzedniego roku. Prace remontowe również zanotowały spadek, choć mniejszy - o 4%. W całym okresie styczeń-październik 2024 roku produkcja budowlano-montażowa w zakresie prac inwestycyjnych zmniejszyła się o 10%, a remontowych o 5,1%.

 

Po wyeliminowaniu czynników sezonowych, produkcja budowlano-montażowa w październiku 2024 roku była o 11% niższa niż rok wcześniej i o 2,7% niższa niż we wrześniu 2024 roku. W porównaniu do średniej miesięcznej z 2021 roku, obecny poziom produkcji wynosi 119%, co wskazuje na długoterminowy wzrost mimo krótkookresowych wahań.

Co nam mówi raport GUS?

Dane GUS wskazują na wyraźne osłabienie koniunktury w sektorze budowlanym, szczególnie widoczne w segmencie inwestycyjnym. Spadki obejmują wszystkie główne gałęzie budownictwa, co może świadczyć o systemowym charakterze spowolnienia. Jedynym pozytywnym sygnałem jest niewielki wzrost w ujęciu miesięcznym, jednak jest on zbyt słaby, by zrównoważyć ogólny trend spadkowy w sektorze.