Spadek liczby oddanych mieszkań w Polsce w pierwszym półroczu 2024 roku

Dane Głównego Urzędu Statystycznego za pierwsze półrocze 2024 roku wskazują na spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania w Polsce. Jednocześnie odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia oraz tych, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych GUS, w pierwszym półroczu 2024 roku oddano do użytkowania 95,5 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 14,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 58,5 tys. mieszkań (spadek o 9,3 proc. rok do roku), natomiast inwestorzy indywidualni 34,8 tys. mieszkań (spadek o 23,6 proc.).

Wzrost liczby pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji

Łączna powierzchnia użytkowa nowo wybudowanych mieszkań wyniosła 8,7 mln m2, co stanowi spadek o 17,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania ukształtowała się na poziomie 90,6 m2.


Mimo spadku liczby oddanych mieszkań, GUS odnotował wzrost w innych kluczowych wskaźnikach. W okresie styczeń-czerwiec 2024 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 143,3 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 28,0 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę 101,2 tys. mieszkań (wzrost o 37,2 proc.), a inwestorzy indywidualni 39,0 tys. (wzrost o 12,5 proc.).

Regionalne zróżnicowanie budownictwa mieszkaniowego

Nieco bardziej widoczny jest wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. W pierwszym półroczu 2024 r. rozpoczęto budowę 122,4 tys. mieszkań, co stanowi wzrost aż o 43,0 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Deweloperzy rozpoczęli budowę 80,6 tys. mieszkań (wzrost o 68,1 proc.), a inwestorzy indywidualni 39,9 tys. (wzrost o 12,2 proc.).

 

Dane GUS wskazują na znaczące różnice regionalne w budownictwie mieszkaniowym. Najwyższe wartości mieszkań oddanych do użytkowania, rozpoczętych budów oraz wydanych pozwoleń odnotowano w województwie mazowieckim (odpowiednio: 17,3 tys., 23,9 tys., 30,4 tys. mieszkań). Wysokie wskaźniki zanotowano również w województwach: wielkopolskim, małopolskim oraz pomorskim.

 

W czerwcu 2024 roku, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 1,8 proc.). Wzrosła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 7,1 proc.) oraz liczba mieszkań oddanych do użytkowania (o 16,1 proc.).

 

Dane GUS za pierwsze półrocze 2024 roku pokazują więc złożony obraz sytuacji w sektorze budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Spadek liczby oddanych mieszkań może być spowodowany wieloma czynnikami, w tym opóźnieniami w realizacji inwestycji rozpoczętych w poprzednich latach. Jednocześnie znaczący wzrost liczby pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji sugeruje, że w najbliższych latach możemy spodziewać się zwiększonej podaży nowych mieszkań na rynku.