Nie jest tajemnicą, że dostęp do bieżącej wody jest poważnym problemem w wielu częściach świata. Zaskakuje jednak, że tego typu problem występuje w Polsce. Dane GUS-u są jednak niepodważalne. 94,5 proc. mieszkań w Polsce ma toalety. Wydaje się, że wskaźnik ten jest idealny. W praktyce dane zaprezentowane przez GUS są jednak dowodem na to, że ok. 800 tys. mieszkań tak istotnej infrastruktury jednak nie ma.
Jest to poważny problem nie tylko dla zdrowia publicznego, ale również dla gospodarki. Brak dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych może prowadzić do utraty produktywności, wzrostu kosztów opieki zdrowotnej. I nie tylko.
W Polsce poważny problem braku bieżącej wody i toalet w domach dotyczy w szczególności terenów wiejskich. To właśnie tam wiele nieruchomości nie posiada tak podstawowych udogodnień. Brak dostępu do kanalizacji - a co za tym idzie odpowiednich warunków sanitarnych jest głównie wyzwaniem finansowym - uboższych gmin nie stać, by w tego typu infrastrukturę inwestować samodzielnie.
Rząd zdaje się jednak być świadomy tego problemu i pracuje nad poprawą dostępu do bieżącej wody i toalet w domach w całym kraju. W międzyczasie jednak wiele osób nadal żyje bez tych podstawowych potrzeb. Jest to poważny problem, którym należy się pilnie zająć - podkreślają politycy opozycji.
Na problem zwrócił uwagę m.in. Piotr Ikonowicz, znany z zaangażowania w obronę osób, które są w trudnej sytuacji materialnej. - Miasto stołeczne Warszawa rozpoczyna budowę kładki rowerowo-pieszej przez Wisłę, podczas gdy co dziesiąte mieszkanie komunalne na Pradze Północ wciąż nie ma toalety - pisze.
Nie tylko wiele mieszkańców stolicy musi korzystać z toalet publicznych, wspólnych, lub żyje bez dostępu do odpowiednich higienicznych udogodnień. Z problemem zmagają się i inne duże polskie miasta. Problemem - jak zawsze - są pieniądze.
Problemów jest więcej. 445 tysięcy lokali nie ma bieżącej wody. Dobra wiadomość jest taka, że dostęp do toalety i wody ma więcej Polaków niż podczas poprzedniego Narodowego Spiszu Powszechnego z 2011 r. - podsumowuje "Super Express".