Ściany znikają, zostaje panoramiczny widok. Projekt jak z Iron Mana

Choć w założeniach dom House Wide Shut wydaje się być nierealny niczym willa Tone'go Starka, to projekt polskiego studia można jak najbardziej zrealizować. Ściany tego domu mogą wyświetlać panoramiczne widoki, treści maila czy stawać się zupełnie nieprzezroczyste.

Najnowszy projekt pracowni Grupa Plus Architekci to dom o szklanych ścianach, które można dowolnie aranżować za pomocą rzeczywistości rozszerzonej. Materiały budowlane przyszłości już istnieją.

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni do krachu z 2009 roku?
 
Dom przyszłości

Ciekawy koncept domu został przygotowany przez pracownię Grupa Plus Architekci. Ich najnowszy pomysł to projekt House Wide Shut (z ang. Dom Szeroko Zamknięty). Poza modernistyczną bryłą może pochwalić się nowatorskim i interesującym pomysłem dotyczącym ścian. Za swój pomysł studio projektowe zostało wyróżnione nagrodą Red Dot Design Award w konkursie w kategorii Design Concept 2020. To jedna z najważniejszych nagród w dziedzinie wzornictwa. 

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

 

Okna zastosowane w tym projekcie są w pełni programowalne. Mogą być przezroczyste, mogą wyświetlać dowolną panoramę czy inny obraz. Mogą nawet informować o przyjściu maila. Możliwości są niemal nieograniczone. Oczywiście, jeżeli domownik chce się poczuć nieco bardziej prywatnie, może sprawić, że lustrzane ściany staną się zupełnie nieprzejrzyste.

Twórcy wprowadzili też możliwość śledzenia domowników i automatyczne zasłanianie tych ścian, w których akurat przebywa dana postać. Dzięki czemu wnętrze jest cały czas optymalnie doświetlone, a osoba w środku może się czuć komfortowo. 

Dom o takich ścianach przypomina nieco system znany z filmów o komiksowym Iron Manie, w którym powiadomienia wyświetlały się na oknach za pomocą systemu domowego nazywanego Jarvis. 

 
Okna z wyświetlaczem

Mimo że koncept wydaje się niewiarygodny, to architekci udostępnili plany budowy takiego domu. Szyby zastosowane w projekcie są rozwinięciem istniejących obecnie szyb o zmiennej przezierności, w których pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego następuje zmiana właściwości odnoszących się do transmisji światła.

 

Nad podobnymi rozwiązaniami inteligentnych szyb i w ogóle okien, pracuje jeden z największych producentów szyb w Europie - polska firma Drutex. Ich koncepcja dotyczy jednak okien i drzwi balkonowych, a nie szyb panoramicznych.