W 2021 roku rząd zdecydował się na większe niż w latach poprzednich wsparcie budownictwa czynszowego i komunalnego. W wyniku tych działań budowie lub modernizacji poddanych zostanie 15 tys. nieruchomości. Osiągnęliśmy najlepszy wynik w 14-letniej historii programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Było to możliwe dzięki przygotowanej i wdrożonej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii społecznej części Pakietu Mieszkaniowego – tłumaczy wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.
Łącznie samorządy wystąpiły o dofinansowanie kilkudziesięciu projektów. - Społeczny pakiet mieszkaniowy przyczynił się do prawdziwego przełomu w tym obszarze polityki mieszkaniowej państwa, dokładając także niemałą cegiełkę do aktywizacji polityki prorodzinnej, co w znaczący sposób przyczynia się do zwiększenia dostępności mieszkań na rynku. Projektowaną ustawą, która dziś została przyjęta przez Radę Ministrów, chcielibyśmy utrzymać tę tendencję, a docelowo jeszcze ją wzmocnić – stwierdził wiceszef resortu rozwoju.
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, propozycje projektu nie wprowadzają nowych instrumentów dla beneficjentów programów, ale pozwolą w znaczący sposób efektywniej wykorzystać dostępne na realizację programów środki, jak również pozyskiwać dodatkowe źródła finansowania. Najistotniejsze założenia projektu: zmiana zasad kwalifikacji wniosków w taki sposób, aby wypłata wsparcia następowała już w roku złożenia wniosku.
Pozwoli to na efektywniejsze wykorzystanie przewidzianych na dany rok środków budżetowych; wprowadzenie czytelnych dla beneficjentów zasad limitowania środków programu BSK na dany rok.
Zmiana pozwoli też na uruchomienie jeszcze w tym roku dodatkowego 1,2 mld zł zgromadzonych w Funduszu Dopłat (środki te pochodzą z oszczędności MRiT dokonanych na innych realizowanych w 2021 r. zadaniach); wskazanie dodatkowego źródła finansowania programów mieszkaniowych poprzez umożliwienie sprzedaży skarbowych papierów wartościowych; wprowadzenie trybu postępowania ze środkami niewykorzystanymi przez beneficjentów wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, umożliwienie aktualizacji kwoty udzielonego wsparcia w ramach programu BSK w przypadku wyższych niż zakładane kosztów realizacji inwestycji; ustalenie maksymalnych stawek czynszów w zasobie mieszkaniowym finansowanym ze środków budżetu państwa.