Rzeszów zaskoczył statystykami dotyczącymi nieruchomości. A Podkarpacie?

W 2023 roku na Podkarpaciu budownictwo mieszkaniowe wyglądało różnie. Ogólnie mówiąc, w całym województwie skończono i oddano do użytku mniej mieszkań niż rok wcześniej. Również mniej mieszkań zaczęto budować. Ale jest też dobra wiadomość – więcej projektów dostało zielone światło, czyli więcej mieszkań ma szansę powstać w przyszłości - informuje Główny Urząd Statystyczny. 

 

Łącznie, przez cały rok, mieszkańcy Podkarpacia dostali klucze do 8,6 tys. nowych domów i mieszkań. Większość z nich, aż 5,3 tys., to były domy zbudowane na własną rękę, czyli tzw. budownictwo indywidualne. W tym samym czasie ruszyła budowa 8,7 tys. nowych mieszkań. Co ciekawe, plany na nowe domy i mieszkania były jeszcze ambitniejsze – aż 12,5 tys. projektów dostało pozwolenie na start.

 

Największe miasto regionu zaskakuje

Jeśli porównamy te liczby z rokiem 2022, to widać, że mieszkań oddanych do użytkowania było mniej o 2,6 tys., a rozpoczętych budów mniej o 1,4 tys. Jednak, jak już wspomniano, więcej projektów – o 1,3 tys. – otrzymało pozwolenia na budowę.

 

Szczególnie interesująco wygląda sytuacja w Rzeszowie, największym mieście regionu. Tutaj do nowych mieszkań wprowadziło się 2,2 tys. rodzin. Rozpoczęto budowę 2,3 tys. nowych lokali mieszkalnych, a na papierze zarejestrowano plany budowy aż 4,4 tys. mieszkań. W porównaniu do roku 2022, w Rzeszowie oddano mniej mieszkań o 957. Również mniej mieszkań zaczęto budować – o 1,2 tys. Jednak, podobnie jak w całym województwie, liczba nowych projektów, które uzyskały pozwolenie na budowę, wzrosła o 1,2 tys.

 

 

Rynek nieruchomości a Podkarpacie

Rok 2023 na Podkarpaciu i w Rzeszowie był czasem mniejszej liczby oddanych mieszkań i rozpoczętych budów, ale z drugiej strony zwiększyła się liczba projektów, które mogą w przyszłości przekształcić się w nowe domy i mieszkania dla mieszkańców.

 

Rzeszów, dynamicznie rozwijające się miasto na południowym wschodzie Polski, jest domem dla około 196 tysięcy mieszkańców. To centrum innowacji i biznesu przyciąga wiele dużych firm, w tym liderów branży lotniczej, informatycznej oraz produkcyjnej. W mieście swoje siedziby mają znaczące przedsiębiorstwa takie jak Asseco, jedna z największych firm informatycznych w Europie, czy Pratt & Whitney Rzeszów, gigant w produkcji silników lotniczych. Rzeszów, często nazywany "stolicą innowacji", kontynuuje swoją dynamiczną ekspansję, stając się kluczowym punktem na gospodarczej mapie Polski.


 

Fot. krystianwin