W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów przedstawiono projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, a także niektórych innych ustaw.
Głównym celem proponowanej ustawy jest utworzenie Portalu DOM, który będzie gromadził bieżące dane i informacje o transakcjach na rynku mieszkaniowym.
"Umożliwiając powszechny dostęp do aktualnych i wiarygodnych statystyk dotyczących cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce, portal pozwoli osobom poszukującym mieszkania na porównywanie ofert rynkowych z realnymi cenami transakcyjnymi na rynku lokalnym, co w konsekwencji ułatwi podejmowanie decyzji zakupowych. Projektowane źródło informacji o transakcjach na rynku mieszkaniowym będzie również pomocne dla podmiotów gospodarczych, w tym deweloperów, ponieważ ułatwi im racjonalne planowanie i parametryzowanie inwestycji mieszkaniowych" - czytamy w informacji o rozwiązaniach zawartych w projekcie.
Portal DOM będzie zasilany danymi z następujących źródeł:
1. Rynek pierwotny - umowy dotyczące mieszkań i domów jednorodzinnych objętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego. Dane będą pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych zobowiązanych do zgłaszania informacji do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.
2. Rynek pierwotny - umowy sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych nieobjętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego. Informacje będą dostarczane przez podmioty profesjonalne nieobjęte obowiązkiem zgłaszania danych do Ewidencji.
3. Rynek pierwotny i wtórny - dane przekazywane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na podstawie informacji wynikających z aktów notarialnych zgłaszanych przez notariuszy - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna".
Harmonogram wdrożenia
Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie Rady Ministrów, planowany termin przyjęcia projektu to IV kwartał 2024 roku.
Warto przypomnieć, że w lipcu 2023 roku ówczesny minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, zapowiedział utworzenie podobnego Portalu Cen Mieszkań. Miała to być publicznie dostępna strona internetowa, prezentująca statystyki dotyczące cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w różnych regionach kraju.
Minister Buda argumentował wówczas: "Portal Cen Mieszkań to kolejny element naszych działań uzdrawiających rynek mieszkaniowy. Chcemy skończyć z brakiem transparentności na rynku nieruchomości. Każda osoba zainteresowana kupnem mieszania lub domu będzie miała dostęp do danych statystycznych o cenach transakcyjnych na rynku mieszkaniowym. Mówimy zarówno o rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dostęp do wiarygodnej i aktualnej informacji z rynku to większa przejrzystość cen, ułatwienie w podejmowaniu decyzji zakupowych oraz ochrona przed działaniami spekulacyjnymi."