Po trzech latach, które minęły od zmiany w przepisach dotyczących elektronicznych licytacji, Krajowa Rada Komornicza uruchomiła wreszcie serwis aukcyjny. Za jego pośrednictwem będzie można wylicytować ruchomości oraz nieruchomości (w trybie uproszczonym).
Do tej pory prowadzono serwis, na którym agregowano wszystkie ogłoszenia ogłaszane przez komorników wraz z informacją, gdzie należy się udać na licytację wraz z kilkoma ważnymi parametrami jak np. cena wyjściowa. Przez komputer jednak nie można było licytować.
Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.
Od dziś działa jednak platforma, działająca do złudzenia jak wszystkie serwisy aukcyjne, która będzie skupiać jedynie oferty od komorników. Choć nie wszystkie, ponieważ o możliwość pojawienia się w serwisie będzie musiał wystąpić wierzyciel (a nie komornik).
Platforma jest dostępna pod adresem: elicytacje.komornik.pl, i... obecnie nie można znaleźć na niej praktycznie żadnej oferty. Jest to najprawdopodobniej wynik wspomnianej wcześniej konieczności zgłoszenia chęci do udziału w elektronicznych licytacjach przez wierzycieli. Z czasem powinny się na platformie pojawiać kolejne oferty.
Wprowadzenie tego typu serwisu to element walki ze spadającym odsetkiem odzyskiwania długów. W najlepszym do tej pory roku 2013 odsetek odzyskanych pieniędzy przez komorników wynosił zaledwie 1,4 proc. wszystkich odzyskanych kwot. W ubiegłym roku odsetek ten wynosił zaledwie 0,4 procent.
Do tej pory, dużym ograniczeniem licytacji komorniczych była konieczność pojawienia się fizycznie (bądź poprzez pośrednika) w miejscu licytacji. Nic dziwnego, że na takich licytacjach pojawiali się w większości okoliczni mieszkańcy. Część osób zainteresowanych zakupem zniechęcało się koniecznością... oglądania dłużnika, ponieważ wiele licytacji odbywało się na terenie posesji dłużnika. Oba te problemy powinny teraz stracić na znaczeniu.
W serwisie będą ogłaszane licytacje jedynie gruntów niezabudowanych oraz zabudowanych budynkiem mieszkalnym lub użytkowym, jeżeli w chwili złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji nie dokonano zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie wystąpiono o udzielenie zezwolenia na użytkowanie. Proces będzie się odbywał w trybie uproszczonym.
Warto pamiętać, że udział w licytacji komorniczej, w której wspomniany przedmiot ma wartość powyżej 5 tysięcy złotych wiąże się z opłaceniem wadium. Nie wszyscy wiedzą, że zakup nieruchomości w trybie uproszczonym jest o tyle atrakcyjny, że w przypadku gdy pierwsza licytacja nie wyłoni nabywcy, to cena wywoławcza przy drugiej licytacji wynosi połowę sumy oszacowania. W normalnym trybie jest to 2/3 ceny.
By wziąć udział w licytacjach należy założyć swój profil i tutaj pierwsza różnica w porównaniu do innych serwisów aukcyjnych, trzeba podać numer PESEL. Według założeń jeden profil może brać udział w wielu jednocześnie toczących się licytacjach, a ponadto można ustawić sobie powiadomienia, które poinformują o nowej ofercie spełniającej podane przez nas parametry.