RPO: Walne zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowych powinny odbywać się stacjonarnie

Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe organizują głosowania nad uchwałami walnego zgromadzenia w drodze zbierania głosów na piśmie, co budzi wątpliwości prawne i zastrzeżenia Rzecznika Praw Obywatelskich. Praktyka ta nie znajduje podstaw w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych i może naruszać prawa członków spółdzielni.

Spółdzielnie powołują się na przepisy ustawy covidowej z 2020 roku, które umożliwiały zdalne głosowania w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Jednak po ich odwołaniu przepisy te nie powinny już mieć zastosowania.

 


RPO zwraca uwagę, że podejmowanie uchwał w drodze pisemnego zbierania głosów jest sprzeczne z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych i nie gwarantuje członkom realizacji ich praw. Pozbawia ich m.in. możliwości dyskusji oraz zgłaszania własnych projektów uchwał i poprawek.

Stanowisko ministerstw

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uważa, że konieczne jest podjęcie prac legislacyjnych w celu wyeliminowania z obrotu prawnego lub ograniczenia stosowania spornego artykułu ustawy covidowej.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości podziela te wątpliwości i deklaruje podjęcie prac nad ewentualnymi nowymi rozwiązaniami dotyczącymi podejmowania uchwał przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Miałyby one jednak respektować zasady demokracji wewnątrzkorporacyjnej oraz prawa członków spółdzielni.

 

Kontrowersje

Obecna sytuacja prawna rodzi kontrowersje i może prowadzić do naruszeń praw członków spółdzielni mieszkaniowych. Konieczne wydaje się doprecyzowanie przepisów, aby jednoznacznie wskazać, że walne zgromadzenia powinny odbywać się stacjonarnie, z możliwością bezpośredniego udziału członków w dyskusji i głosowaniach.