Rozmiar telewizora a wielkość pokoju. Jak wybrać, by nie żałować?

Telewizor dla jednych to zło konieczne, dla innych rodzinne centrum rozrywki. Nic dziwnego, skoro nowoczesne urządzenia pozwalają dziś na znacznie więcej niż samo tylko oglądanie telewizji. Jak jednak dobrać wielkość ekranu do pomieszczenia? Jak nie sprawić, by to telewizor dominował przestrzeń? 

Decydującą cechą przy wyborze wielkości telewizora jest przekątna ekranu. Z punktu widzenia zasad projektowania wnętrz dowolności tu jednak nie ma. Wielkość powinna być bowiem dobrana do wielkości pomieszczenia i odległości od ekranu. Jeśli pokój jest mały, to telewizor nie powinien być zbyt duży, aby nie zajmował całej przestrzeni. Natomiast jeśli pomieszczenie jest duże, to można wybrać większy telewizor, gdyż mały w nim "zginie". Najważniejsze jest to, że telewizor nie powinien być zbyt mały, w przeciwnym razie nie będzie się go wygodnie oglądać. 32-calowe ekrany odeszły już raczej do przeszłości. 

 

Druga zasada to odległość od ekranu. Powinna być ona tak dobrana, aby domownicy mieli komfort podczas oglądania, grania, czy wideokonferencji, bo i do tego można użyć telewizora. Jeśli odległość będzie zbyt mała, to oczy staną się nadwyrężone. A jeśli z kolei odległość będzie zbyt duża, to obraz może być mało ostry i wyraźny. Przyjmuje się, że optymalna odległość od ekranu to około 2,5-krotność przekątnej ekranu.

 

Ostatnia zasada dotyczy rozdzielczości ekranu. Obecnie dostępne są ekrany Full HD i Ultra HD. Full HD ma rozdzielczość 1920x1080, a Ultra HD - 3840x2160 (4K).  Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że rozdzielczość zależy również od odległości od ekranu. Jeśli odległość będzie zbyt mała, to ludzkie oko nie będzie w stanie dostrzec różnicy między Full HD a Ultra HD.

 

Wybierając telewizor, trzeba więc wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, odległość od ekranu oraz rozdzielczość ekranu. Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie te czynniki, wtedy będziesz mógł wybrać optymalny telewizor do swojego domu.

 

To istotne z jednego powodu. Trend na duże telewizory w salonie wciąż jest na czasie. Mało tego - telewizory rosną. Popularne niegdyś ekrany o przekątnej 55 cali ustąpiły miejsca 60,70 a nawet 85-calowym. Jak jednak upewnić się, że telewizor nie zdominuje przestrzeni? Nie stanie się centralnym punktem pokoju? Siedem wskazówek  pomoże osiągnąć równowagę między formą a funkcją.

Tylko telewizor, czy centrum rozrywki? A może element home office?

Powieszenie telewizora na ścianie to świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca. Wielkie urządzenie stojące na meblu wydaje się mniejsze, gdy wisi. Dodatkowo jest to efektowny sposób, który wygląda dość nowocześnie. W przypadku wielkich ekranów pod uwagę trzeba brać bezpieczeństwo i ciężar. 

 

Zanim zdecydujesz się kliknąć "Kup teraz" albo pojechać do sklepu RTV upewnij się, że wybierasz telewizor o odpowiednim rozmiarze do swojej przestrzeni. Zbyt duży telewizor może przytłoczyć mały pokój, natomiast zbyt mały może wyglądać na zagubiony w dużym pokoju.

 

Rozważ, do czego będziesz używał telewizora. Współczesny telewizor potrafi o wiele więcej niż tylko wyświetlać filmy z serwisu VOD. W nowych modelach przeglądarka internetowa czy aplikacje do wideokonferencji są standardem. 

 

Nie zapominaj o dźwięku. Rozmiar telewizora, pomieszczenia i dźwięk mają ze sobą wiele wspólnego.  Dźwięk jest przecież ważną częścią doświadczenia związanego z oglądaniem telewizji, filmów, seriali, sportu. Upewnij się, że Twój telewizor ma dobre głośniki lub, że starczy ci miejsca, by podłączyć sprzęt do systemu dźwiękowego.

 

Ukryj kable i dbaj o to, by kurz nie miał gdzie się zbierać

Ukryj kable telewizyjne. Dla niektórych to wręcz kluczowa cecha telewizora, która sprawia, że wybieramy konkretny model. Niektóre mają bowiem kabel grubości żyłki wędkarskiej.  Nic tak nie psuje wyglądu pięknego telewizora, jak plątanina kabli i przewodów. Przemyśl kilka rozwiązań ukrywających kable, by nadać swojemu urządzeniu pozbawiony bałaganu wygląd. Nie twórz przestrzeni, w której będzie zbierał się kurz. 

 


Na koniec porada dotycząca konserwacji. Warto wziąć ją sobie do serca. Przed czyszczeniem telewizora odłącz go od gniazdka. Jeśli to możliwe zdejmij z telewizora wszelkie dodatkowe sprzęty. Używaj odkurzacza z nasadką z miękką szczotką, by delikatnie usunąć z telewizora wszelki kurz lub zanieczyszczenia. Rysy powstałe na skutek zbyt twardego włosia będą nie do usunięcia. Przy myciu zwilż czystą, miękką szmatkę wodą i po dokładnym wyciśnięciu lekko przetrzyj ekran. Nie dopuść, by woda zalewała ekran, szczególnie jego dolną część, tam znajdują się często listwy zasilające. 
Do czyszczenia ekranu użyj środka czyszczącego przeznaczonego do telewizorów. Przed ponownym uruchomieniem osusz telewizor czystą, miękką szmatką. Nie spiesz się - odczekaj kilkanaście minut.  

 

Kwestia czasu spędzanego przed telewizorem jest też istotna w przypadku dzieci. To, ile czasu pozwalamy naszym pociechom oglądać telewizję czy grać, zależy od ich wieku i poziomu rozwoju, a także od własnego nastawienia do tego typu kwestii. 

 

Ostatnia kwestia o jakiej trzeba pamiętać, to czas spędzany przed telewizorem przez nas samych. Od tego bowiem zależy, czy koniecznie chcemy mieć w salonie wielki telewizor, czy wystarczy nam mały w sypialni. Wiele osób ogląda telewizję przez kilka godzin dziennie. Ale niektórzy spędzają przed ekranem więcej niż sześć godzin dziennie. Przed podjęciem decyzji o tym, ile godzin dziennie należy oglądać telewizję, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wiek, stan zdrowia oraz nasze potrzeby społeczne i emocjonalne, a nawet zawodowe. Wybór telewizora to więc sprawa nieco bardziej skomplikowana niż "duży czy mały ekran". Dzięki powyższym poradom łatwiej jednak będzie podjąć decyzję.