Odbiory mieszkań nie należą do przyjemności łatwych i krótkich. Według protokołu zdawczo-odbiorczego należy przeprowadzić dokładną inwentaryzację mieszkania, by potwierdzić jego stan nieruchomości. W tym krótkim poradniku dotyczącym przygotowania i przeprowadzenia protokołu zdawczo-odbiorczego podamy wskazówki, o których należy pamiętać oraz wzory umów, które powinny się przydać w trakcje transakcji.
>>> Potrzebne nowe meble do mieszkania? Wszytkie znajdziesz na Abra Meble
Protokół zdawczo-odbiorczy powinien zawierać dokładny spis wyposażenia mieszkania wraz ze stanem liczników dokładnie w momencie przekazania nieruchomości. Dokument może zawierać również opis wnętrza, ewentualnych zniszczeń oraz dokumentację fotograficzną potwierdzającą stan nieruchomości. Lokator powinien sprawdzić, wszystkie przedmioty i ustalenia zawarte w umowie są na swoim miejscu zgodnie ze słowami właściciela. Dopilnować trzeba dokładnego stanu liczników oraz liczby urządzeń według umowy.
Przekazania kluczy do mieszkania należy dokonać w terminie przewidzianym w umowie. Ponadto protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania powinien określać umowę, numer domu i konkretny lokal. Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania powinien zostać przygotowany w dwóch egzemplarzach zarówno dla wynajemcy jak i lokatora lokalu.
Dlaczego protokół zdawczo-odbiorczy jest tak ważny? I to w przypadku obu stron? Ponieważ w protokole znajdują się pełne spis "z natury". Wiele elementów wyposażenia mieszkania może nie pokrywać się z wcześniejszymi ustaleniami z właścicielem. Jeżeli protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania jest przygotowany prawidłowo i całe wyposażenie jest spisane ze tzw. stanu faktycznego, a nie jedynie wedle umowy najmu lokalu to zarówno właściciel jak i najemca są chronieni prawnie.
Warto zwrócić uwagę, że pewne różnice zawiera nawet protokół zdawczo-odbiorczy wykonany przed i po wynajmie. Poniżej przedstawiamy protokół w trzech różnych wersjach. Na zakończenie najmu, na początku oraz wzór ogólny.
Choć dokumenty dotyczące najmu mieszkania są zdecydowanie prostsze w konstrukcji niż w przypadku sprzedaży mieszkania to mimo to, nie wolno lekceważyć wagi takiej transakcji. Późniejsze dochodzenie swoich praw może być żmudne i długie, jeżeli absolutnie wszystkie dokumenty nie będą wypełnione rzetelnie i zgodnie z prawdą.
Zgadza się, że najem to nie sprzedaż, ale walka z najemcą mieszkania, zarzekającym się, że pralka w mieszkaniu była, a teraz jej nie ma - nie należy do najprzyjemniejszych. Dlatego nie wolno tracić koncentracji na ostatniej prostej, już po podpisaniu umowy i tuż przed otrzymaniem kluczy (ich liczbę również należy umieścić w dokumencie).