Projekt nowelizacji jest odpowiedzią na wieloletnią bezczynność ustawodawcy w kwestii stworzenia autonomicznych definicji budynku i budowli na cele podatkowe. Rzecznik Praw Obywatelskich z zadowoleniem przyjął fakt, że resort finansów zorganizował dwudniową konferencję uzgodnieniową w tej sprawie oraz uwzględnił część propozycji zgłoszonych przez różne podmioty podczas konsultacji publicznych i opiniowania.
Marcin Wiącek pozytywnie ocenił uwzględnienie w projekcie konieczności uporządkowania relacji między pojęciami budynku i budowli, utrzymanie zasady pierwszeństwa kwalifikacji danego obiektu jako budynku oraz rezygnację z odwołania się do pojęcia "wykonania z użyciem wyrobów budowlanych". RPO docenił również odejście od koncepcji "całości techniczno-użytkowej" i uszczegółowienie załącznika nr 4 do ustawy.
Mimo pozytywnych zmian, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na kilka kwestii budzących wątpliwości z punktu widzenia organu stojącego na straży konstytucyjnych praw i wolności obywatelskich. Głównym problemem jest fakt, że konstrukcja definicji budynku i budowli ponownie opiera się na bezpośrednim odwołaniu do pojęć z Prawa budowlanego, a nie do prawa podatkowego.
Marcin Wiącek podkreślił, że wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. wymaga uregulowania elementów konstrukcji prawnej podatku wyłącznie w ramach ustawy podatkowej. TK wskazywał, że przedmiot opodatkowania musi być unormowany na tyle precyzyjnie, aby podatnik nie miał żadnych wątpliwości, czy ustawa łączy z określonym stanem faktycznym lub prawnym obowiązek podatkowy.
Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił, że projekt jest odpowiedzią na wieloletnią bezczynność ustawodawcy w zakresie stworzenia autonomicznych definicji budynku i budowli na cele podatkowe. Jednocześnie zaznaczył, że konieczność pilnego procedowania zmian, które muszą wejść w życie 1 stycznia 2025 r., nie powinna wpłynąć na jakość legislacyjną proponowanych rozwiązań.
Marcin Wiącek ponownie zaapelował do Ministerstwa Finansów o zainicjowanie prac zmierzających do systemowej reformy opodatkowania nieruchomości. Rzecznik przekazał swoje uwagi ministrowi Andrzejowi Domańskiemu z prośbą o ich rozważenie, mając nadzieję na dalsze udoskonalenie projektu nowelizacji przepisów dotyczących podatków od nieruchomości.
Opinia Rzecznika Praw Obywatelskich dotycząca resortowego projektu nowelizacji przepisów o podatkach od nieruchomości stanowi ważny głos w dyskusji nad kształtem systemu podatkowego w Polsce. Wskazuje ona na konieczność precyzyjnego formułowania przepisów podatkowych, z uwzględnieniem konstytucyjnych standardów oraz potrzeb obywateli. Jednocześnie podkreśla potrzebę systemowej reformy opodatkowania nieruchomości, która powinna uwzględniać zarówno interesy fiskalne państwa, jak i prawa podatników.