Projekt łazienki - co warto w nim uwzględnić?

Stylowa, wygodna, funkcjonalna - to cechy nowoczesnej łazienki. Jednak jej projekt to jedno z największych wnętrzarskich wyzwań. To pomieszczenie, które na co dzień jest intensywnie eksploatowane przez wszystkich domowników. Urządzenie go wymaga gruntownego przemyślenia koncepcji i dobrego planowania. Jak zaprojektować łazienkę? Podpowiadamy.

Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania wyposażenia łazienki. Estetyka i styl to jedno, jednak przede wszystkim warto skupić się na jej funkcjonalności i ergonomii korzystania na co dzień. Jeszcze przed etapem planowania zapytajmy domowników o ich potrzeby w zakresie tego pomieszczenia: ile potrzebują przestrzeni na swoje kosmetyki i drobne akcesoria, czy wolą wannę czy prysznic, jaka kolorystyka pozwala im się wyciszyć i zrelaksować. To ważne pod kątem późniejszego codziennego użytkowania – pamiętajmy, że ten konkretny wystrój wnętrza będzie nam towarzyszył przynajmniej przed kilka najbliższych lat.

Szukając inspiracji do urządzenia łazienki, warto przeglądać katalogi i strony architektów i producentów wyposażenia wnętrz. To miejsca pełne inspiracji i ciekawych rozwiązań do łazienek o różnym metrażu. Na stronie kolo.com.pl dostępne są nie tylko porady ekspertów oraz pomysły na zaprojektowanie stylowej i wygodnej łazienki. Znajdziemy tam także szereg inspiracji oraz całe linie produktowe, zawierające spójne stylistyczne i dopasowane do siebie elementy wyposażenia. To świetna baza do nowoczesnej aranżacji wnętrza.

Gotowe projekty łazienek – jakie są zalety takiego rozwiązania?

Gdy planujemy remont lub urządzanie nowej łazienki, w pierwszej kolejności zastanawiamy się, czy poprosić o pomoc architekta czy robimy to samodzielnie. Nie jest to łatwe wyzwanie, jednak mając już pewną wiedzę, jesteśmy w stanie poradzić sobie z urządzeniem stylowej i funkcjonalnej łazienki.

Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, warto poprosić o pomoc profesjonalistę. Opierając się na jego doświadczeniu, na pewno łatwiej przejdziemy przez cały proces urządzania wnętrza. Architekt doradzi, jak wykorzystać najnowsze trendy wnętrzarskie, jak harmonijne zbudować aranżację w określonym stylu oraz podpowie, jakie rozwiązania technologiczne wykorzystać, by stworzyć komfortową łazienkę.

Na podstawie naszego pomysłu na stylistykę, kolorystykę i klimat wnętrza, architekt jest w stanie stworzyć gotowy projekt łazienki. Uwzględni przy tym wszystkie uwarunkowania techniczne (przyłącza, instalacje itd.) oraz wskaże, jakie dokładnie materiały powinny być użyte by uzyskać zwizualizowany efekt. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które daje możliwość „podejrzenia”, jak może wyglądać nasza łazienka w konkretnej aranżacji. To też opcja, która znacznie ułatwia pracę ekipy wykończeniowej. Konkretny projekt z listą wytycznych usprawni pracę fachowców i pozwoli uniknąć wielu przestojów na etapie prac budowlanych.

Projekt łazienki – od czego zacząć?

Dobry projekt łazienki to taki, który uwzględnia nie tylko układ stref funkcjonalnych i dokładne rozmieszczenie wyposażenia. Powinien on zawierać także harmonogram i podział prac na etapy, z uwzględnieniem odpowiedniej kolejności działań. Rozpisanie projektu łazienki krok po kroku pozwala też na bardziej precyzyjne oszacowanie budżetu.

Jak zaprojektować łazienkę? W pierwszym kroku należy dokładnie zmierzyć wnętrze, sprawdzić układ instalacji i zastanowić się, jak dopasować do niego strefy funkcjonalne, by zaspokoiły potrzeby wszystkich domowników. W dużych łazienkach zazwyczaj nie jest to problem. Jednak we wnętrzach o niewielkim metrażu, gdzie każdy fragment przestrzeni jest na wagę złota, dobre rozplanowanie wyposażenia wymaga sporej kreatywności.

To ilość miejsca i układ pomieszczenia zwykle narzucają rozkład wyposażenia. Możliwe są pewne modyfikacje, ale trzeba się na nie zdecydować jeszcze zanim rozpoczniemy prace budowlane. To dlatego rozplanowanie podłączeń elektrycznych oraz instalacji wodno-odpływowej trzeba zrobić na samym początku. Co jeszcze warto przemyśleć?

  • Jeśli planujemy kabinę prysznicową z odpływem liniowym, sprawdźmy ułożenie odpływu wody oraz możliwość zrobienia spadku w posadzce.
  • Przy dwustanowiskowej strefie umywalkowej potrzebne jest dodatkowe doprowadzenie wody i odpływ. Podobnie, gdy obok wc ma stanąć bidet.
  • Gdy decydujemy się na pełnowymiarową kabinę lub wanno-prysznic, zwróćmy uwagę na możliwość instalacji baterii prysznicowej lub deszczownicy, szczególnie w opcji podtynkowej.
  • Sprawdźmy wydajność wentylacji, ogrzewania i rozmieszczenie oświetlenia. Czy sprostają wymaganiom nowego projektu?

Mając już pomysł na rozkład stref funkcjonalnych i rozmieszczenie wyposażenia, w kolejnym kroku przyjrzyjmy się dokładnie modelom ceramiki i armatury.

Projektowanie łazienki – co zawiera nowoczesna aranżacja?

To jest moment w procesie projektowania łazienki, kiedy warto zastanowić się nad stylistyką wnętrza. Specjaliści od wystroju zalecają, aby wizualna aranżacja łazienki była swoistym przedłużeniem stylistyki reszty domu. Spójność kolorystyki i designu daje poczucie harmonii. Współczesne trendy łazienkowe idą w kierunku ujednolicenia wystroju we wszystkich pomieszczeniach w domu.

Mając już wizję wyglądu pomieszczenia, zastanówmy się, jakie konkretnie modele wyposażenia najlepiej wpasują się w design wnętrza. Geometryczne, kubistyczne kształty o prostej linii czy bogato i artystycznie zdobione designerskie wyposażenie? Wybierając ceramikę, armaturę i meble, warto obracać się w podobnych liniach produktowych. Daje to spójność wizualną i techniczną oraz kompatybilność poszczególnych elementów podczas montażu.

Jakie są najpopularniejsze elementy wyposażenia we współczesnych projektach łazienek?
  • Kabina prysznicowa z odpływem liniowym lub z płaskim brodzikiem – w nowoczesnych wnętrzach stawiamy na przestronne strefy prysznicowe, eliminując elementy ograniczające przestrzeń. Płaski brodzik (np. z serii Pacyfik) lub całkowita z niego rezygnacja to też dobre rozwiązanie pod kątem praktycznym.
  • Kabiny prysznicowe typu walk-in – to jeden z najgorętszych obecnie trendów wnętrzarskich. Otwarte kabiny to nie tylko wizualny efekt „wow”, ale także bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie. Znika problem z miejscem na otwarcie i zamknięcie kabiny, a sama przestrzeń kąpielowa jest zazwyczaj odgrodzona wyłącznie pojedynczą przezroczystą szybą (np. z serii GEO). Dzięki temu wizualnie kabina nie ogranicza przestrzeni we wnętrzu.
  • Stelaż podtynkowy i podwieszana miska wc – zabudowana spłuczka z ukrytymi wszystkimi elementami instalacji wodno-kanalizacyjnej już na stałe weszła do standardu wyposażenia nowoczesnej łazienki. To ogromne ułatwienie podczas sprzątania, a ogromny wybór modeli i wymiarów stelaży (np. te z serii KOŁO TECHNIC) daje możliwość dopasowania ich do każdego układu wnętrza. Co więcej, na obudowie spłuczki powstaje duża wygodna półka, idealna do przechowywania przedmiotów w łazience.
  • Umywalki nablatowe – ceramika stawiana na blacie jest stylowa i wygodna podczas codziennego korzystania z łazienki. Ta opcja pozwala też na stworzenie wygodnego miejsca na blacie na postawienie podręcznych kosmetyków i przyborów toaletowych.
  • Szafki podumywalkowe – miejsce do przechowywania to ten element, którego zwykle jest za mało w każdej łazience. Pojemne szafki i półki z kolekcji Nova Pro Premium to dobre rozwiązanie dla wnętrz o każdym metrażu. Wygodne szuflady oferują dużo miejsca na przechowywanie wszystkich tych przedmiotów, które chcemy mieć pod ręką podczas codziennej pielęgnacji.
Projekt małej łazienki – jak zaplanować, by była wygodna i praktyczna?

We wnętrzach o niewielkim metrażu świetnie sprawdzają się kabiny typu walk-in lub multifunkcjonalne rozwiązania typu 2w1 jak wanna z parawanem nawannowym. Szczególnie ta druga opcja daje możliwość stworzenia wygodnego miejsca zarówno na długą i relaksującą kąpiel, jak i na wzięcie szybkiego prysznica. Możemy tu wykorzystać dowolną wannę prostokątną z oferty KOŁO, np. model Nova Pro Premium, czy Perfect oraz parawan nawannowy GEO.

W projektach małych łazienek warto postawić na jasną kolorystykę, duże lustra, szkliwioną ceramikę i lakierowane fronty szafek. Wszystkie te elementy odbijają światło, co optycznie powiększa niewielkie pomieszczenie. Warto postawić na wiszące meble, które są w stanie ukryć jak najwięcej przedmiotów wewnątrz. Daje to poczucie uporządkowania i chroni przed „zagraceniem” małej przestrzeni.

Podobne wrażenie robi zabudowana spłuczka w stelażu podtynkowym i pralka ukryta w szafce. Zastanówmy się nad nadbudową pralki – to dodatkowa przestrzeń, którą można wykorzystać na pojemnik na pranie lub na stworzenie pojemnego miejsca do przechowywania.

By optycznie powiększyć wnętrze, zainstalujmy oświetlenie punktowe w kilku miejscach pomieszczenia. Unikajmy jednej centralnej lampy, która może spowodować powstanie „ciemnych kątów”, niekorzystnie wpływających na odbiór pomieszczenia.