Praca zdalna zdała egzamin? A może nikt nie chce już zmieniać mieszkania w biuro?

Epidemia koronawirusa wywołała spore zmiany na rynku nieruchomości. Zmieniło się bowiem przeznaczenie naszych mieszkań. Wielu pracowników nie chce wrócić do biur, a wielu pracodawców chciałoby, żeby dawne czasy, w których to zatrudniona osoba zawsze jest pod ręką, jednak wróciły. Czy praca zdalna wciąż ma sens?

W dzisiejszych czasach wielu pracowników wciąż tkwi w domu. Czasami pracujemy zdalnie we własnym mieszkaniu, czy nam się to podoba, czy nie.  Ale czy praca w domu jest naprawdę tak wspaniała, jak się wydaje? Przyjrzyjmy się zaletom i wadom pracy zdalnej. 

 

Po stronie plusów zapisać trzeba to, że praca w domu może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Wydatki na takie koszty jak podróże i opieka nad dziećmi dla wielu odeszły w niepamięć. Praca zdalna to może być świetny sposób, by pozostać w bliskiej relacji z rodziną i przyjaciółmi. Są i minusy pracy w domu.

 

Sprzedający miewa nierealne oczekiwania. Sprowadź go na ziemie

Po pierwsze - może być trudno pozostać cały czas skoncentrowanym, gdy pracujesz w domu. Zawsze są rzeczy, które trzeba zrobić wokół siebie. I może być kuszące, by zająć się zakupami, sprzątaniem, a nie pracą. Po drugie, praca w domu może być izolująca. Łatwo jest poczuć się jak jedyna osoba na świecie, pozbawiona codziennych relacji społecznych. A to może być niemiłe uczucie.

 

Po czwarte zaś praca w domu może być stresująca. Brak szefa wydaje się świetny do czasu, gdy orientujemy się, że mamy problemy z uzyskaniem jasnej decyzji. Zdalnie trudno też walczyć o swoje racje, przekonywać współpracowników do swoich pomysłów czy zarządzać podwyżki. 

A może lepiej pracować w biurze?

NFON, europejski dostawca zintegrowanej komunikacji biznesowej z chmury, wraz z firmą Statista Q, przeprowadził badania na temat pracy zdalnej. "Wyniki dają niepokojący obraz tego, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami podczas pracy w domu. „Raport o dobrym samopoczuciu: Praca w domu 22” pokazuje, że musimy stawić czoła nowej rzeczywistości, a priorytetem musi być troska o dobre samopoczucie i zadowolenie z życia osób pracujących zdalnie. Dom staje się biurem, więc musimy uważać, aby nowemu modelowi pracy w Europie nie była potrzebna terapia" - wyjaśnia cytowany przez Strefę Biznesu Christian Montag, profesor psychologii molekularnej.

 

Praca zdalna zmusiła też wielu z nas do wydzielenia osobnego miejsca mieszkaniu lub domu. Z biegiem czasu może się jednak okazać, że tego typu adaptacja była dobra jedynie przez chwilę. A dziś brakuje nam po prostu przestrzeni. Tę, którą przeznaczamy na pracę, wolelibyśmy używać w innych celach. Czy czeka nas zatem odwrót od pracy zdalnej, który ponownie zmieni nasze podejście do nieruchomości? Zobaczymy.