Pożyczka od ręki na nieprzewidziane wydatki podczas remontu

Przy planowaniu budżetu na remont mieszkania warto uwzględnić w nim zapas na nieprzewidziane wydatki – co jednak zrobić, gdy nie udało się zagospodarować odpowiednich funduszy lub dodatkowe koszty okazały się wyższe?

Od czego zależy koszt remontu mieszkania?

 

Remont mieszkania to zawsze duże przedsięwzięcie, które wiąże się ze sporymi wydatkami. Zanim zabierzemy się do pracy, powinniśmy więc dokładnie sprawdzić, z czym przyjdzie nam się mierzyć. Należy mieć przy tym świadomość, że koszt remontu mieszkania nawet o tym samym metrażu może znacząco się różnić. Z czego to wynika? Wpływ na to mają takie czynniki, jak:

 

  • lokalizacja – w dużych miastach ceny usług remontowych są z reguły wyższe niż w mniejszych miejscowościach;
  • standard wykończenia – koszt remontu jest w znacznym stopniu uzależniony od wybranych materiałów czy sprzętów;
  • powierzchnia mieszkania i typ budownictwa – choć metraż mieszkania jest jednym z kluczowych czynników decydujących o cenie remontu, istotne jest też to, czy znajduje się ono w nowym budownictwie, czy starej kamienicy;
  • firma remontowo-budowlana – jeśli do co najmniej części prac remontowych zamierzamy zaangażować fachowców, w budżecie należy zaplanować odpowiednie środki na ten cel. Profesjonalne ekipy remontowe, szczególnie te działające w dużych miastach, zazwyczaj mają wyższe ceny usług niż na przykład małe rodzinne firmy.

Jakie wydatki mogą nas zaskoczyć w czasie remontu?

 

Nieprzewidziane wydatki to dla większości z nas powód do zmartwień – zarówno w życiu codziennym, jak i podczas remontu. Jednak o ile w pierwszym przypadku na pewne sytuacje rzeczywiście trudno się przygotować, tak w drugim możemy z góry założyć, że pewne dodatkowe koszty się pojawią. Jeśli na remont mieszkania mamy przeznaczony ściśle określony budżet lub nieprzewidziane wydatki są wyższe, niż się spodziewaliśmy, rozwiązaniem może być pożyczka pozabankowa, których ranking można znaleźć na https://money24.pl/pozyczki-od-reki/.

 

Na co jednak konkretnie należy się przygotować? Konieczne do poniesienia dodatkowe koszty zwykle są powiązane z pracami, których na etapie planowania remontu w ogóle nie zamierzaliśmy wykonywać. Dobrym przykładem może być naprawa instalacji elektrycznej. Przed rozpoczęciem prac często trudno ocenić jej stan, dlatego wiele osób nie uwzględnia w swoim kosztorysie takiej pożyczki.

 

Na to, że instalacja elektryczna działa wadliwie, mogą wskazywać na przykład skrzące przewody w gniazdku lub okresowo wybijające bezpieczniki. Jednak nierzadko stan techniczny instalacji elektrycznej dokładnie poznajemy dopiero w trakcie remontu. Z tym problemem borykają się przede wszystkim właściciele wiekowych domów czy mieszkań budowanych 30-40 lat wcześniej. Sparciałe kable nie zapewniają bezpiecznego korzystania z instalacji, dlatego przy okazji prac należy je wymienić.

Źródłem nieprzewidzianych wydatków może być też zniszczona wylewka. Jeśli podczas remontu decydujemy się na wymianę podłogi, pamiętajmy, że tak naprawdę nie wiemy, co znajduje się pod nią. Niestety po zdjęciu starego parkietu czasem okazuje się, że betonowa wylewka się sypie lub na jej powierzchni powstało bardzo dużo nierówności. Choć istnieją rozwiązania pośrednie – wybranie luźnych elementów i uzupełnienie wylewki czy ułożenie paneli na starej podłodze przy zastosowaniu podkładu wyrównującego – najlepszą opcją najczęściej jest zrobienie wylewki od nowa.

 

Prace wykonane przez specjalistów to w wielu przypadkach nieodłączny elementem budżetu remontowego. Pochłaniają one jednak sporo funduszy, dlatego niektóre osoby – dla ograniczenia kosztów – zatrudniają najtańszych usługodawców. Choć nie jest to regułą, niekiedy tania ekipa remontowa w rezultacie okazuje się tą najdroższą. Jeśli świadczone przez nią usługi są niskiej jakości, prace wymagają poprawek, co generuje kolejne, nieprzewidziane wydatki.

Jak wybrać pożyczkę na remont mieszkania?

 

Oferty pożyczek, zarówno w bankach, jak i firmach pozabankowych, różnią się przede wszystkim:

  • maksymalną kwotą pożyczki,
  • okresem spłaty zobowiązania,
  • dodatkowymi kosztami związanymi z udzieleniem pożyczki.

 

Jeśli planujemy niewielką renowację lub potrzebujemy dodatkowych środków na niezawarte w kosztorysie materiały czy prace, optymalnym rozwiązaniem mogą być pożyczki pozabankowe. W zależności od firmy maksymalna kwota możliwego do zaciągnięcia zobowiązania wynosi od 3000 do nawet 30 000 zł (przy pierwszej pożyczce). Jedną z zalet tej opcji jest minimum koniecznych do spełnienia formalności. Taką pożyczkę z reguły można wziąć online, bez dostarczania licznych dokumentów, na przykład zaświadczenia o zarobkach. Na korzyść pożyczki pozabankowej przemawia też możliwość szybkiego otrzymania pieniędzy – nawet do godziny od zaakceptowania wniosku, w wielu przypadkach także w weekendy.