W Mysłowicach, jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, na tysiąc mieszkańców przypada aż 359,3 przestępstw. Zdecydowaną większość stanowią przestępstwa gospodarcze, których odnotowano 342,9 przypadków. Znacznie mniej jest przestępstw kryminalnych - 13 na tysiąc mieszkańców, a przestępstwa drogowe występują najrzadziej, ze wskaźnikiem 1,9.
Drugie miejsce w zestawieniu zajmują Katowice, gdzie łączna liczba przestępstw wynosi 69 na tysiąc mieszkańców. W stolicy województwa śląskiego dominują przestępstwa gospodarcze z wynikiem 40,8 przypadków. Niepokojący jest wysoki wskaźnik przestępstw kryminalnych, sięgający 25,6 na tysiąc mieszkańców. Przestępstwa drogowe stanowią najmniejszy odsetek - 1,5 przypadku.
Na trzecim miejscu uplasował się Nowy Sącz, gdzie całkowita liczba przestępstw wynosi 67,8 na tysiąc mieszkańców. Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, w tym małopolskim mieście, znanym z rozwiniętej przedsiębiorczości, przestępstwa gospodarcze stanowią 25,6 wszystkich przypadków. Przestępstwa kryminalne osiągają poziom 17,6, a drogowe 1,8 na tysiąc mieszkańców.
Według raportu najmniej bezpiecznie czują się mieszkańcy Rzymu - tylko 38 proc. ankietowanych uznało stolicę Włoch za bezpieczną po zmroku. Na kolejnych miejscach znalazły się Ateny, gdzie bezpiecznie czuje się 40 proc. mieszkańców, oraz Marsylia z wynikiem 43 proc.
Jak pisze Obserwator Gospodarczy, problemy z bezpieczeństwem zgłaszają także mieszkańcy Neapolu, belgijskiego Liege, tureckiego Stambułu oraz czeskiej Ostrawy.
Jest i druga strona rankingu. Badanie realizowane od 2007 roku przez Unię Europejską pozwala stwierdzić, które z polskich miast są wyjątkowo bezpieczne. Obejmuje szereg wskaźników związanych z jakością życia w europejskich miastach.
Komisja Europejska analizuje między innymi dostępność transportu publicznego, warunki mieszkaniowe, stan środowiska naturalnego oraz poziom bezpieczeństwa publicznego. Szczególną uwagę poświęcono kwestii bezpieczeństwa mieszkańców po zmroku.
Pierwsze miejsce w rankingu najbezpieczniejszych miast ex aequo zajęły trzy metropolie: Kopenhaga, Oviedo oraz Ljubljana. W każdym z tych miast 87 proc. mieszkańców deklaruje, że czuje się bezpiecznie podczas nocnych spacerów. Sukces w rankingu odniosła i Polska. Białystok uplasował się bowiem na wysokiej, bo czwartej pozycji z wynikiem 86 proc., dzieląc to miejsce z holenderskim Groningen i szwajcarskim Zurychem. W czołówce znalazły się również duński Aalborg, portugalska Braga oraz Luksemburg.