Zimą szczególnie istotna jest kwestia kosztów ogrzewania. I nie chodzi wyłącznie o środki, jakie na zapewnienie ciepła muszą przeznaczyć właściciele nieruchomości. W okresie zwiększonego zapotrzebowania na węgiel i gaz jak na dłoni widać bowiem, że koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla są spore. A odprowadzić je musi każdy zakład, który emituje szkodliwy gaz cieplarniany - elektrownie czy elektrociepłownie.
W ocenie części ekspertów sytuację mogłaby poprawić termomodernizacja budynków. W Polsce może jej wymagać nawet 160 tys. domów wielorodzinnych i ok. 4 mln jednorodzinnych.
Branża budowlana liczy, że wkrótce się to zmieni. - Odpowiednia termomodernizacja to nie tylko oszczędności w domowym budżecie, ale także realna redukcja emisji CO2 – czyli dwutlenku węgla. Tylko w przypadku naszego kraju szacuje się tę redukcję na 37 mln ton w skali roku, co jest równowartością 10 proc. całkowitej rocznej emisji gazów cieplarniach - mówi Paweł Ławicki, prezes firmy związanej z branżą budowlaną.
- Chociaż współczesne budownictwo jest coraz bardziej zoptymalizowane energetycznie m.in. poprzez zastępowanie technologii murowanej drewnianą, ograniczenie strat ciepła, a także zastosowaniu nowoczesnych metod ogrzewania i pozyskiwania energii to wyzwań jest jeszcze sporo. W Europie większość budynków powstała jeszcze przed wprowadzeniem norm dotyczących emisji gazów cieplarnianych - dodaje.
Zdaniem ekspertów odpowiednia termomodernizacja to nie tylko oszczędności w domowym budżecie, ale także realna redukcja emisji CO2. Tylko w przypadku naszego kraju szacują ją na 37 mln ton w skali roku, co jest równowartością 10 proc. całkowitej rocznej emisji gazów cieplarniach.
Rząd zapewnia, że o szybką termoizolacje walczy. "Termomodernizacja budynków mieszkalnych połączona z wymianą wysokoemisyjnych źródeł ciepła powinna stać się systemowym narzędziem naprawy jakości powietrza w Polsce. Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest niska emisja z nieocieplonych budynków i w tym kierunku koncentrują się nasze działania. Słuszność naszych działań potwierdza raport Banku Światowego przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej" - czytamy na stronach Ministerstwa Klimatu.
Wśród rządowych projektów, które mają na celu nie tylko zapewnić czystsze powietrze ale i zwiększyć wydajność energetyczną, wymienić warto dwa. Do gmin skierowany jest Stop Smog. Zapewnia wsparcie dla domów jednorodzinnych osób ubogich energetycznie.
Dla mieszkańców domów jednorodzinnych wprowadzono program Czyste Powietrze, którym zarządza NFOŚiGW. Dzięki niemu możliwa jest wymiana wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania czy termomodernizacja jednorodzinnych budynków mieszkalnych.